Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

1:20MTV kävi läpi, mitä sähköpotkulautojen turmista voi oppiaMTV kävi kesäkuussa 2025 läpi, mitä sähköpotkulautojen turmista voi oppia
Julkaistu 16.09.2025 12:59
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Kesän alun lakimuutokset kevyiden sähköajoneuvojen kuljettamisessa saivat aikaan sakkorysän, selviää Lounais-Suomen poliisin tiedoista.

Pelkästään Lounais-Suomessa poliisi on kirjoittanut satoja sakkoja sähköpotkulautailijoille, joko päihtyneenä ajamisesta tai toisen matkustajan kuljettamisesta.

Lue myös: Tämä kaikki tulee muuttumaan sähköpotkulautailussa 

Sähköpotkulautailun lakimuutokset nyt voimassa – puhallustestistä kieltäytyminen katsotaan niskoitteluksi

Uusi laki kielsi kevyen sähköajoneuvon kuljettamisen päihtyneenä, eli vähintään 0,5 promillen humalassa tai huumausaineen vaikutuksen alaisena. Lounais-Suomen poliisi kirjoitti 213 liikennesakkoa päihtyneille skuuttaajille lain voimaantulopäivän (17.6.) ja elokuun lopun välillä. Turussa näistä sakoista annettiin 140.

Joka viikko poliisi tavoitti siis 20 päihtyneenä sähköpotkulautaa kuljettanutta. Heille mätkäistiin 200 euron liikennevirhemaksu.

– Ehdottomasti suurin osa päihtyneistä kuskeista tavataan ilta- ja yöaikaan suurimpien kaupunkien keskustoissa, kommentoi tiedotteessa ylikonstaapeli Vesa Hanski Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Lue myös: USU: Jo yli 400 humalassa liikkuneelle skuuttikuljettajalle on rapsahtanut liikennevirhemaksu

Hanskin mukaan kiinni jääneet kuljettajat ovat pääosin tienneet lain muuttuneen, mutta ovat silti päättäneet lähteä päihtyneenä liikenteeseen. Päihtynyt ei aina ymmärrä, millaista vahinkoa hän voi aiheuttaa liikenteessä itselleen sekä muille tienkäyttäjille, poliisi muistuttaa.

Vielä päihtymyksestäkin enemmän poliisi kirjoitti sakkoja "kaksi päällä" -skuuteista. Poliisin haaviin jäi Lounais-Suomessa kesällä 327 sähköpotkulautaa, jotka oli tarkoitettu yhdelle hengelle, mutta niillä matkusti vähintään kaksi ihmistä. Turussa näitä kimppakyytejä narautettiin 265 kappaletta elokuun loppuun mennessä.

– Kuljettajalle annetaan tässä tapauksessa liikennevirhemaksu. Jos laite on tarkoitettu yhdelle hengelle, ei siinä ole useamman turvallista matkustaa, muistuttaa ylikomisario Kai Loukkaanhuhta Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Uusi laki kielsi sähköpotkulaudalla ajamisen alle 15-vuotiailta. Poliisin mieliksi alaikäisiä kuskeja on tavattu liikenteestä vain vähän. Alle 15-vuotiaita on kuitenkin ollut osallisina liikenneonnettomuuksissa.

Lue myös: Näin paljon yksi sähköpotkulautaturma maksaa potilasta kohden

Viritetty sähköpotkulauta voi viedä hengen

Synkät luvut: Seitsemän alle 16-vuotiasta kuollut tänä vuonna liikenteessä – tällaisia tapaukset olivat

Lisää aiheesta:

Poliisilta karu päivitys viikonlopun skuuttiratsiasta – näin moni ajaa päissään: "Meillä on ongelma"USU: Jo yli 400 humalassa liikkuneelle skuuttikuljettajalle on rapsahtanut liikennevirhemaksuSkuuttijuoppous yllätti Turun poliisin – näin monta uutta skuuttissakkoa koko Suomessa on annettuSkuutteihin 15 vuoden ikäraja ja promilleraja – tämän suuruinen sakko voi napsahtaaTehoisku: Sähköpotkulautailijat jäivät poliisiin haaviin – tällaisia rikkomuksia ollut enitenPoliisilta huolestuttava huomio: Laiton skuutilla kyyditseminen yleistynyt
LiikenneonnettomuudetSähköpotkulaudatSähköpotkulaudatTurkuPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • 11:03
    Pori

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 08:44
    Helsinki

    Lahdenväylä oli "aivan tukossa"

  • 14.9.15:16
    Eurajoki

    Poliisi etsii venetrailerikuskia – kaatoi pyöräilijän, jolta lähti taju

  • 14.9.10:54
    Tampere

    Ratikka töytäisi naista Tampereella

  • 14.9.09:45
    Päijät-Häme

    Vakavia vammoja lapselle: 8-vuotias ylitti pyörällä suojatietä, kun iäkäs autoilija törmäsi häneen