Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
6:57Jenni Meronen on viimeisillään raskaana karanteenissa Roomassa –"Eniten ei pelota koronavirus, vaan se, miten järjestelmä kestää"Viimeisillään raskaana oleva Jenni Meronen kertoo, millaista on elämä karanteenissa Roomassa.
Julkaistu 10.03.2020 20:56
Toimittajan kuva
Heidi Asplund

heidi.asplund@mtv.fi

Italiassa kymmenen vuotta asunut toimittaja Jenni Meronen on perheensä kanssa karanteenissa Roomassa. Karanteeni saa lisämaustetta, koska Meronen on viimeisillään raskaana ja hänen esikoisensa on nelivuotias.

Vaikka Italiassa on kuollut jo 470 ihmistä koronavirukseen ja maahan on määrätty tiukat rajoitukset taudin saamiseksi hallintaan, ei itse virus Merosta pelota.

Sen sijaan sen vaikutukset terveydenhuoltojärjestelmään ja Italian talouteen huolettavat Merosta.

– Jo nyt matkailualalla on jouduttu lomauttamaan ihmisiä, ja ravintolat ovat puolityhjiä, hän kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa.

Lue myös: Kolumni: Viimeisillään raskaana suljetussa Roomassa – rutiinikäynti synnytyssairaalassani avasi silmäni tilanteen karmeudesta

Italian media saa moitteita

Vaikka karanteeni aiheuttaa päänvaivaa, on se Merosen mielestä ollut oikea päätös hallitukselta. 

– Näiden tartuntojen eteneminen pitää estää millä keinoilla hyvänsä. Viime päivien tapahtumien perusteella on selvää, että kaikki täkäläiset eivät ole ottaneet näitä rajoituksia ja varoituksia vakavasti. 

Italian media ei saa puhtaita papereita koronauutisoinnista. 

– Ainakin aluksi uutisointi oli todella dramaattista ja se lietsoi paniikkia entisestään. Täällä on julkaistu paljon vääriä tietoja ja ennenaikaisesti vuodettuja tietoja, Meronen kertoo.

Viimeisillään raskaana oleva, Italiassa asuva Jenni: Hurjat somehuhut ja yliampuvat otsikot lietsovat koronapaniikkia – "eniten huolettaa, miten terveydenhuolto kestää"

Hänen mukaansa uutisointi on kuitenkin rauhoittunut selvästi viime aikoina.

Huhut leviävät somessa

Perinteistä mediaa pahempi pelon lietsojan on Merosen mukaan ollut sosiaalinen media.

–  Siellä leviää kaikenlaisia huhuja ja vääränlaisia tietoja. Ihmiset jakaa kaikenlaista sisältöä ilman lähdekritiikkiä.

Meronen kertoo, että esimerkiksi eilen Whatsappissa peloteltiin, että kohta on armeija kadulla ja vain yksi henkilö perheestä saa käydä sieltä hakemassa tarvikkeita.

– Se heti kyllä kyseenalaistettiin ja kysyttiin, että mikä lähde tässä on. Kyllä se silti huolestutti, Meronen kertoo.

Meronen kertoo yllä olevassa videossa lisäksi, millaista on olla viimeisillään raskaana, kun koronavirus kuormittaa italialaista terveydenhuoltojärjestelmää ja mitä tiukat uudet rajoitukset tarkoittavat hänen perheelleen.

Lue lisää: Rajua kritiikkiä Suomen koronatoimien hitaudesta: "Ensin puhuttiin, että koulujen sulkemiseen oli pitkä matka, nyt koko koulu laitettiin karanteeniin" – näin STM puolustautuu

Ruotsin koronavirustilanne paisui hetkessä: 32 uutta tartuntaa pikavauhtia Tukholmassa – 19 samassa bussissa matkaillutta sai tartunnan

Koronavirus säilyy erilaisilla pinnoilla jopa päiviä – näin teet koronasiivouksen

Poskisuudelmat pannassa, metrin turvaväli muihin

Tarttuuko korona pöydältä, lentokoneesta tai käsikuivaimesta? – Näin THL vastaa

Danske Bank: Koronavirus ajaa Suomea kohti taantumaa

KoronavirusItaliaUlkomaatMTV Uutiset Live
Toimittajan kuva
Heidi Asplund
MTV Uutiset

Heidi Asplund on MTV Uutisten videotuottaja. Hän tuottaa pääasiassa MTV Uutiset Liveä ja toimii aika ajoin myös videotoimittajana.

Asplundille voit laittaa juttuvinkkejä ja -toiveita, kun sellainen tulee mieleen. Laita viestiä etenkin jos sinulla on jokin hyvä video tarjolla tai toivot, että MTV Uutiset Livessä käsitellään jotain tiettyä aihetta syvemmin.

Lisää aiheesta:

Korona-aika vei työt oopperalaulaja Ann-Marie Heinolta – nyt iskivät uudet rajoitukset: "Esityksiä on siirtynyt ja peruuntunut 65 000 euron edestä"Tehyn puheenjohtaja tuskastui jalkapallofanien Suomeen tuomista koronatartunnoista: "Tänään tuli jo kirosanoja"Viron koronatilanne on maailman pahimpia – kenttäsairaaloita suunnitellaan jo: "Täällä ei puhuta enää kriisistä, vaan katastrofista"Kestääkö Suomen terveydenhoito koronavirusepidemian? Hoitaja vetoaa: ”Ei tarvita kuin yksi pönttö sooloilija, niin tilanne voi räjähtää käsiin”Sairaanhoitajana työskentelevä Aino Katri kertoo, millaista on kohdata mahdollisia koronatartunnan saaneita: "Kyllä tässä on pientä huolta..."Koronaviruspaniikki kasvaa Pohjois-Italiassa, ihmiset hamstraavat ruokaa ja vettä – suomalainen Eve kuvailee arkea MTV Uutisille: "Tuntuu kuin olisi sota-aika"

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 18.12.13:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"