Koronaviruksen aiheuttamat varotoimet muuttavat italialaisten arkea myös karanteenialueiden ulkopuolella. Roomassa esimerkiksi museot, uimahallit ja kuntosalit on suljettu. Kättely ja poskisuudelmat ovat pannassa, ja hallituksen uusien ohjeiden mukaan kaikkien italialaisten on pidettävä vähintään metrin turvaväli toisiinsa.
Pohjois-Roomassa Jonion metroaseman ohi kävelevä Elena Pop kavahtaa automaattisesti taaksepäin, kun keskustelukumppani tulee liian lähelle. Vanhustenhoitajana työskentelevän Popin käsikynkässä oleva Giovanni Iovino on peittänyt suunsa kaulahuivilla.

– Kaikki ovat peloissaan, sillä emme tiedä, miten tilanne kehittyy. Varon, mitä kosken, käytän hanskoja ja pesen usein kädet. En vie avustettaviani enää torille tai supermarkettiin, korkeintaan puistoon tai kävelemään kadulle, Pop kertoo.
Popin mukaan kaikki italialaiset eivät ota uusia, koronaviruksen vuoksi asetettuja sääntöjä vakavasti. Hyvä esimerkki ovat uutiskuvat täpötäysistä junista, joilla ihmiset pyrkivät pois karanteenialueilta juuri ennen kuin pohjoisitalialaisten liikkumiselle asetettiin uusia rajoituksia.
– Ongelma on vakava, enkä tiedä, kuinka kauan tämä vielä kestää. Uutisissa puhutaan jopa kolmesta kuukaudesta.
Koulut kiinni, lapset isovanhemmilla
”Nonno!”, huutavat Alessandro Parinin kolme lasta riemuissaan ja juoksevat isoisänsä syliin. Parinin 4-, 6- ja 7-vuotiaat lapset ovat päiväkotien ja koulujen suljettua usein isovanhempiensa hoidossa.


