VIDEO: Suomalaishiihtäjällä suunnitelmissa yllättävä alanvaihto
Hiihtäjä Mona-Liisa Malvalehto kertoi MTV3:n Huomenta Suomi -ohjelmassa hakevansa urheilun jälkeen töitä musiikkialalta.
MTV3-kanavan Huomenta Suomi piipahti hiihtäjäpariskunta Mona-Liisa Malvalehdon ja Ville Nousiaisen kotona. Perheen arkea sulostuttaa myös neljävuotias tytär Isabella.
– Päivä jaksottuu koko perheellä lapsen mukaan, aika minuuttiaikataululla. Eletään ikään kuin lapsen elämää, nukutaan, syödään ja käydään ulkoilemassa, pariskunta kertoi
Moni tuntee Malvalehdon lahjakkaana hiihtäjänä, mutta hän on myös taitava harmonikan soittaja. Harmonikansoiton viisinkertaisella Suomen mestarilla on taskussaan muun muassa Kultainen Harmonikka -kilpailun voitto vuodelta 1999 sekä Hopeinen Harmonikka -voitto vuodelta 1992.
Urheilun ohella Malvalehto jatkaa opintojaan Sibelius akatemiassa. Urheilu-uran jälkeen hän haluaakin keskittyä musiikkiin.
– Urheilu-uran jälkeen toivon, että saisin joskus ammatin musiikkipuolelta ja tuosta harmonikan soitosta. Uskon, että sieltä jotain väylää löytyy. Toki perhe-elämä ja arki on ykkösasia, mikä sitten määrittelee, että mitä muuta tehdään.
Sukella videon avulla hiihtäjäpariskunnan arkeen sekä ihaile Mona-Liisan taidonnäytettä harmonikan soitossa.
Uusimmat
-
19:53
SM-liigan ”pleijarikisassa” iso kohtaaminen – huippuvireinen HPK pahoissa vaikeuksissa Vaasassa
-
19:50
Esther päätti viimein hyväksyä runsaat rintakarvansa – poseerasi ylpeästi naistenlehden kannessa: "Koen oloni seksikkäämmäksi"
-
19:49
Kaivinkoneen kauha putosi kuormurista keskellä vilkasta liikennettä Helsingissä – vaaratilanne tallentui videolle
-
19:44
Ruotsin hiihtotähden MM-kisoille tyly loppu
-
19:42
MTV seuraa koronan etenemistä: Rauman telakalla jälleen uusi tartuntarypäs – Helsinki alkaa valvoa koronatoimia kaupoissa ja muissa asiakastiloissa
-
19:39
Matias Maccellin, 20, liikkeet liikaa Tampereen paikallisessa – Tapparalta näyttävä kuitti
-
19:36
"Vaadittiin, että sähköhammasharjat kiellettäisiin kello 22 jälkeen" – korona on tuonut taloyhtiöiden hallituksille yhä järjettömämpiä pyyntöjä
-
19:31
Rauman telakan alueella löytynyt tällä viikolla 84 uutta koronatartuntaa – noin tuhannen työntekijän joukosta tartunta on ollut kaikkiaan jo yli 350:lla
-
19:30
MTV Uutisten tiedot: Päätöksiä ei vielä ole – oikeusministeriö esittää Iltalehden mukaan kuntavaalien siirtoa kesäkuulle
-
19:16
Juomavesi keitettävä osassa Espoota putkirikon vuoksi – kehotus voimassa toistaiseksi
-
19:16
Kiivaasti räjähtävä natrium on aine, jonka kanssa ei kannata leikkiä – video havainnollistaa, miten rajusti aine reagoi jään kanssa
-
19:14
Isometsä: Ennakkoon mehustelleelle suomalaishiihtäjälle näytettiin, mistä kana pissii
-
19:12
Vihreät esittää työllistymisen tueksi puolen vuoden maksutonta varhaiskasvatusta – näin ministeri Ohisalo perustelee etua
-
19:07
Kynttilät syttyvät eri puolilla Suomea Koskelan nuoren uhrin muistoksi – katso tunnelmia Helsingistä, Vantaalta ja Oulusta: "Hyvin liikuttava hetki"
-
19:03
Aamutv-juontaja raivostui Meghanin "häpeällisestä" kommentista kuningattaresta ja prinssi Philipistä – herttuattarella on hovissa enää yksi ystävä
-
19:02
Samantha ihmetteli, miksi asunnossa oli niin kylmä koko ajan – sitten kylpyhuoneen peilin takaa paljastui jotain ällistyttävää: "Vuokranantajani saa huomenna oikein hauskan puhelun"
-
19:01
HIFK sai mainion alun huippuottelussa – oma koira puri Kärppiä, huippulupaus vastasi
-
18:59
Therese Johaugin murskavoiton apuna tekniset välineet – tällaista peli on kulisseissa
-
18:52
"Todellinen taisteluhiihto" – Suomen MM-viestiporukasta yksi sai erityiskehut
-
18:48
SM-liigakierrokselle räväkkä alku – Jani Tuppurainen, 40, yllätti maajoukkuevahdin
-
Lataa lisää