Perussuomalaisten uusi puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) ennakoi linjapuheessaan jo eduskuntavaalien jälkeisiä hallitusneuvotteluja. Vaalituloksesta riippuen perussuomalaisten tiukat maahanmuuttoehdot voivat tehdä seuraavan hallituksen muodostamisesta pitkän kärsimysnäytelmän, kommentoi politiikan toimittaja Vesa Kallionpää.
Vasta valittu perusuomalaisten uusi puheenjohtaja Riikka Purra piti ensimmäisen linjapuheensa Seinäjoella pidetyn puoluekokouksen lopuksi. Kuulijakunta oli kotiinlähtijöiden takia kutistunut jo hiukan nolon pieneksi, mutta kättentaputukset puheen jälkeen olivat riittävän pitkät.
Purra puhui yli puoli tuntia sujuvasti, mutta tylsähkön tasaisesti. Huumoria tai mieleen jääviä ”soinismeja” Purra ei puheessaan viljellyt. Aplodeja Purra sai muutamassa kohdassa – muun muassa julistaessaan olevansa ylpeäperussuomalaisten arvopohjasta.
Laimea versio Halla-ahosta?
Jo etukäteen vakuutettiin, että perusuomalaisten puheenjohtajavalinnassa ei ole kyse puolueen linjasta, vaan henkilöstä. Purran puheen sisältö olikin asiasisällöltään lähes kuin kopio väistyneen puheenjohtajan Jussi Halla-ahon kootuista ajatuksista.
Maahanmuuton ongelmat, ilmastotoimien ja EU-tukirahastojen haitat Suomelle, julkisen talouden heikkenevä tila, työllisyyden parantaminen, sananvapauden liiallinen rajoittaminen ja niin edelleen.

