Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän hylkäävien yritysten lista pitenee: Nyt myös panimojätti Heineken ja luksusautovalmistaja Ferrari lähtevät maasta

8:41Venäjän talous pulassa pakotteiden myötä:"Oikeasti todella merkittäviä ja ennenäkemättömiä toimia"Katso myös: Venäjän talous pulassa pakotteiden myötä: "Oikeasti todella merkittäviä ja ennenäkemättömiä toimia"
Julkaistu 09.03.2022 15:58

MTV LIFESTYLE - STT

Venäjän jättävien yritysten lista jatkaa pitenemistään. Hollantilainen panimojätti Heineken ja maailman suurin musiikkiyhtiö Universal Music Group lopettavat toimintansa Venäjällä Ukrainan sodan takia.

Universal ilmoitti sulkevansa kaikki toimistonsa Venäjällä ja lopettavan toimintansa maassa heti.

Lisäksi italialainen urheiluautovalmistaja Ferrari ilmoitti pysäyttävänsä toimitukset Venäjälle. Yhtiö valmistaa vuodessa noin 11 000 autoa, joista noin sata on myyty Venäjälle. Ferrarilla ei ole ollut valmistusta Venäjällä.

Heineken on maailman toiseksi panimoyhtiö. Se ilmoitti jo viime viikolla lopettavansa uudet investoinnit ja viennin Venäjälle, mutta kertoi tänään lopettavansa myös oluen valmistamisen, mainonnan ja myynnin Venäjällä.

Heineken työllistää Venäjällä 1 800 ihmistä ja on maan kolmanneksi suurin panimo. Se on valmistaa paikalliselle markkinalle muun muassa Zhigulevskoe ja Ohota-merkkejä.

Venäjän hyökättyä Ukrainaan noin 300 ulkomaista yhtiötä on ilmoittanut vetäytyvänsä Venäjältä. Eilen tiistaina joukon jatkoksi liittyivät McDonalds, Coca-Cola ja Starbucks.

Lue myös: Rautaesirippu repeili, kun McDonald's avasi Moskovassa vuonna 1990 – "Sellaista jonoa en ole ikinä nähnyt" – 850 ravintolan lähtö Venäjältä nyt on enemmän kuin symbolista

Lisää aiheesta:

McDonald's lähtee Venäjältä – "Kaaremme eivät loista siellä"Nyt lähtee Venäjältä myös Finlandia VodkaJo 300 ulkomaista yhtiötä on ilmoittanut vetäytyvänsä Venäjältä: Uusimpia lähtijöitä ovat Sony, Nintendo ja jättipankki Goldman SachsRautaesirippu repeili, kun McDonald's avasi Moskovassa vuonna 1990 – "Sellaista jonoa en ole ikinä nähnyt" – 850 ravintolan lähtö Venäjältä nyt on enemmän kuin symbolistaValio ja Paulig luopuvat liiketoiminnoistaan VenäjälläUseat autonvalmistajat lopettavat viennin Venäjälle – lukujen valossa vaikutus on hyvin pieni
Ukrainan sotaPakotteetFerrariMusiikkiVenäjäLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:43
    Aseet

    Zelenskyi paljastaa: Uusilla ohjuksilla on jo isketty Venäjälle – tällaisia ne ovat

  • Eilen18:38
    Venäjä

    Diana, 18, joutui Putinin sortokoneiston hampaisiin – piina jatkuu

  • Eilen18:24
    Venäjä

    Uusi laki: Venäjällä voidaan nyt kutsua ihmisiä aseisiin vuoden ympäri

  • Eilen16:41
    Venäjä

    Kremlin hurja väite: Ukrainaan saapui joukko ranskalaisia

  • Eilen11:13
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi: Emme peräänny askeltakaan – hurja arvio Ukrainan iskuista Venäjän öljyvarantoihin