Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo
Tältä näytti Moskovan McDonald'sin edustalla ravintolan 15-vuotisjuhlissa vuonna 2005.
Tältä näytti Moskovan McDonald'sin edustalla ravintolan 15-vuotisjuhlissa vuonna 2005.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.03.2022 07:51
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Useat länsimaiset yritykset ovat Ukrainan sodan alettua lopettaneet toimintonsa Venäjällä. McDonald'sin lähtö voi olla viimeinen isku venäläiskansalle.

Sadat ihmiset jonottivat pääsyä Venäjän ensimmäiseen McDonald'siin avajaisissa vuonna 1990. BBC:n Moskovan-kirjeenvaihtaja Steve Rosenberg oli tuolloin hampurilaisjonossa. Hän tiivisti yhteen twiittiin, kuinka symbolisesti merkittävä muutos ravintoloiden avaaminen oli – kuten myös maanantain päätös sulkea maan 850 ravintolaa.

– Kun Moskova avasi ensimmäisen McDonald'sinsa, rautaesiriput olivat murenemassa ja Venäjä lähestyi länttä, Rosenberg kirjoitti.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

MTV Uutisten uutispäällikkö Krista Rastamo asui lukioikäisenä perheensä kanssa Moskovassa, kun ensimmäinen McDonald's avasi.

– Se oli mielettömän iso tapahtuma, ruuhka oli aivan valtava, sellaista jonoa en ole ikinä nähnyt. Meidät länsimaalaiset päästettiin jonon ohi, ja ostimme hulluna kaikenlaista, Rastamo kertoo.

McDonald'sin lisäksi toimintojensa lopettamisesta Venäjällä ilmoittivat maanantaina myös Coca-Cola sekä Starbucks. Kaikkia edellä mainittuja yrityksiä oli uhattu lukuisilla boikoteilla sosiaalisessa mediassa Venäjällä toimimisen takia.

Lue myös: Lidl veti "venäläistyyliset" tuotteet pois teemaviikoltaan – "Emme halunneet, että asiakkaat joutuvat nykyisessä tilanteessa pohtimaan..."

Rautaesirippu repeili, kun McDonald's avasi Moskovassa vuonna 1990 – "Sellaista jonoa en ole ikinä nähnyt" – 850 ravintolan lähtö Venäjältä nyt on enemmän kuin symbolista

Lue myös: Moni yritys luopuu liiketoiminnoistaan Venäjällä – Fiskars: "Meille on selvää, että emme voi jatkaa toimintaamme"

Katso: Myös suomalaisyritykset boikotoivat venäläistuotteita

2:00Myös suomalaisyritykset boikotoivat venäläistuotteita

Lisää aiheesta:

Tässä on Venäjän "McDonald'sin" uusi logo – meneekö röyhkeä nimiehdotus läpi?McDonald's lähtee Venäjältä – "Kaaremme eivät loista siellä"Video törkeän McDonald's-kopioravintolan avautumisesta Venäjällä tyrmistyttää – tämä on totuus hittivideon taustallaVenäjällä trokataan nyt McDonald’s-ruokaa ja jopa tyhjiä pakkauksia – avautuvatko Mäkkärit uudelleen röyhkeän tempun varjolla?Venäjän hylkäävien yritysten lista pitenee: Nyt myös panimojätti Heineken ja luksusautovalmistaja Ferrari lähtevät maastaTeboil-yrittäjää solvataan "Putinin kätyriksi" – Joonas kertoo, mistä kauppiaan leipä oikeasti muodostuu: "Ihmisiltä puuttuu tieto"
Ukrainan sotaRavintolatVenäjäPikaruokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:09
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 12:29
    Venäjä

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 07:22
    Vladimir Putin

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • Eilen16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle