Venäjän autokaupassa on edessä kovat ajat lukuisten eurooppalaisten, amerikkalaisten ja aasialaisten autovalmistajien pakattua kimpsunsa ja kampsunsa ja keskeytettyä toimintansa maassa. Ukrainan sotaa seuranneet talouspakotteet ovat isku myös maan omalle autoteollisuudelle.
Venäjän presidentti Vladimir Putinin päätös hyökätä Ukrainaan sekä tämän seurauksena maahan kohdistetut pakotteet ovat aiheuttaneet historiallisen kokoluokan kriisin Venäjän autokauppaan.
Uutistoimisto Bloombergin mukaan uusien autojen hinnat nousivat Venäjällä maaliskuussa jopa 40 prosentilla. Venäjän valtiollinen tilastokeskus kertoi viime viikolla ulkomaisten autojen hintojen kasvaneen vuoden alusta 29 prosentilla.
Maan suurimman autoliikeketjun Rolfin toimitusjohtaja Svetlana Vinogradova kertoi Bloombergille, että autoja myytiin maaliskuussa 60 prosenttia vähemmän kuin helmikuussa.
Lue myös: Tarjoussähköautot viedään nyt nopeasti käsistä: "Sodan alettua ihmiset ovat lakanneet epäröimästä"
Vinogradovan arvion mukaan Venäjällä myytäneen tänä vuonna saman verran uusia autoja kuin Espanjassa, jonka väkiluku on vain kolmannes Venäjästä.