Kuluneina viikkoina keskustelu ilmatorjunnasta ja erityisesti droonien vastaisesta toiminnasta on ollut vilkasta. Syynä ovat olleet Venäjän ilmatilaloukkaukset, erityisesti Puolan ilmatilaan lentäneet venäläisdroonit.
Euroopan itärajalle on ehdotettukin luotavan kuvainnollinen droonimuuri, jolla tarkoitetaan puolustusjärjestelmää, joka torjuisi mahdolliset miehittämättömät lennokit.
Lue myös: Jarmo Lindberg: Droonit muuttivat sodan pysyvästi – nämä ongelmat Suomen pitää nyt ratkaista
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) vakuuttaa MTV Uutisille, että Suomessa ja muissa Nato-maissa on käynnissä useita suuria investointiohjelmia drooneihin liittyen. Korkean teknologian tuotteita alkaa hänen mukaansa olla yrityksissä tarjolla ja niillä saataneen hänen mukaansa muodostettua toimiva pidäke Venäjän suuntaan.
– Tähän tarvitaan rahaa, ja sitä on tulossa, Häkkänen lupaa.
0:42

