Vau mikä viisikymppinen – Katso Kirsin rohkeat kuvat!
Viisikymppisenä on sinut itsensä kanssa, sanoo Kirsi, jota ei ujostuttanut poseerata alastonkuvissa.
Kirsi Palokangas, 52, kertoo, ettei ole ollut koskaan mikään linssilude. Hän innostui kuitenkin otattamaan itsestään kansiollisen rohkeita kuvia miehensä 50-vuotissyntymäpäivälahjaksi.
– Olin nuoremman ystäväni tukena, kun valokuvaaja Janica Karasti otti hänestä huomenlahjakuvat. Siinä sitten sanoin valokuvaajalle, että eipä minun nuoruudessani tällaista tehty, johon Janica totesi, että voi niitä kuvia ottaa vanhemmistakin naisista.
Alastomuus ei ujostuta
Kirsi kertoo tuoneensa kuvauksiin mukanaan rekvisiittaa jääkiekkotamineista miehen metsästystarvikkeisiin.
– Valitsin sellaista rekvisiittaa, joka liittyy meidän yhteisiin hetkiimme ja harrastuksiimme. Ostin myös seksikkään bodyn.
Kansioon otettin 20 otosta. Joissain kuvissa Kirsillä on yllään vain miehensä lempipaita, ja toisissa otoksissa hän on pukeutunut ainoastaan kravattiin. Alastomuus ei häntä ujostuta.
– Nuorempi ystäväni oli mukana kuvauksissa, ja hän päivitteli välillä, kun hilluin alasti. Nuorempana sitä on paljon kriittisempi itseään kohtaan, mutta nyt olen sinut itseni kanssa. Jos kannan kehoni ylväästi, olen hyvännäköinen.
Kirsi kertoo, että kuvaus oli vapauttava kokemus. Tuli tunne, että on saanut aikaan jotain hienoa.
– Oli vähän kuin olisi Mount Everestille kiivennyt. Olen todella ylpeä itsestäni, kun rohkenin tehdä kuvat. Mies on varmaan vielä enemmän mielissään.
Kirsi paljasti yllätyksensä mökkireissulla
– Mieheni oli makuuhuoneessa, ja menin sinne uusi yöpaita päällä ja sanoin, että mulla on sulle yllätys. Mies siihen, että onpa nätti uusi yöpaita. Sanoin, että ei se ole yllätys vaan tämä, ja annoin kuvakansion miehelleni. Minulla oli se yöpaita kuvissa päällä. Mies oli aivan hämmästynyt, että missä välissä olin ehtinyt sellaiset kuvat ottaa.
Haaveena yhteiskuvat miehen kanssa
Kirsin ystävät ovat kehuneet otoksia ja sanoneet, että Kirsi on niissä aivan itsensä näköinen. Ystävät eivät ole kuitenkaan tästä innostuneet kameran eteen.
– Monet ystävistäni ovat minua parikymmentä vuotta nuorempia, joten he eivät ole vielä siinä vaiheessa, että haluaisivat ottaa tällaisia kuvia. Samanikäiset taas ehkä haluaisivat, mutta rohkeus ei ehkä riitä.
Nyt Kirsi haaveilee, että voisi ottaa vastaavia kuvia yhdessä miehensä kanssa. Omat kuvat voisi uusia 10 vuoden päästä.
Kirsin miehelleen antamat kuvat ovat kotona kansiossa, josta niitä ihaillaan aika ajoin.
– Mitään sellaisia "katsotaanpa nyt vieraiden kanssa valokuvia" ne kaikki eivät kuitenkaan ole, Kirsi tuumaa.
Studio55.fi/Piritta Palokangas
Kuvat: Janica Karasti
Uusimmat
-
00:16
Hyökkääjä kävi ohikulkijoiden kimppuun: Yksi kuollut ja yksi loukkaantunut Pariisin keskustassa
-
23:35
Yhdysvaltain puolustusministeri muistutti jälleen Israelia siviiliväestön suojelemisesta Gazassa – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Ensin Venäjän korkein oikeus kielsi HLBT-liikkeen toiminnan, nyt poliisi on tehnyt ratsioita seksuaalivähemmistöjen klubeihin Moskovassa
-
22:53
Dallas tekee karua jälkeä Tampa Baysta – NHL:n tähtivahti kieltäytyi vaihtokomennuksesta: "Pokkaa on"
-
22:49
Härski seksikommentti – ex-F1-kuski jätti isot rahat pöydälle
-
22:15
Mäkituomareille rajua kritiikkiä, norjalaistähti latoi täyslaidallisen kamalista olosuhteista – "Fyysisesti mahdotonta hypätä"
-
21:47
Vuonna 1996 Linnan juhlien vieraat hermoilivat uutta hittitanssia: "Macarenan myötä parketilla leijuu erotiikka"
-
21:29
Ukrainan entistä presidenttiä ei päästetty poistumaan maasta, Venäjä kasvattaa armeijaansa käyttämättä liikekannallepanoa – MTV seuraa sotaa
-
21:25
Sanna Marin otti kantaa yökerhon lavalla: "Tietyt suomalaiset tahot nielevät Venäjän syötin"
-
21:19
Hieno ele: Porilaisyleisö kunnioitti upealla tavalla vastustajaa – "Silmäkulmat kostuivat"
-
21:16
Maanjäristyksen jälkeen annettu tsunamivaroitus peruttiin Filippiineillä – poliisi: tsunamista liikkui valeuutisia
-
21:07
Tampereella Ratinan kauppakeskuksen kattoterassilla oleva sauna tuhoutui palossa – yksi loukkaantui lievästi
-
20:48
Lauri Marjamäki vähätteli Kärppien kammotappiota – Ville Peltonen ojensi toimittajaa
-
20:42
Prinssi William ja prinsessa Catherine loistivat punaisella matolla Ruotsin Victorian ja Danielin kanssa – loistokas ilta sai kuitenkin vaivaannuttavan alun
-
20:30
SM-liigahyökkääjä pudotti suru-uutisen – tunteikas tuuletus: "Puhtaasti hänelle"
-
20:20
Tulipalo muutti Tapparan pikkujoulusuunnitelmat
-
19:59
Veturin nosto venyy Tampereella – valmista pitäisi olla sunnuntaiaamuna
-
19:54
0–7: Kärpät häpäistiin ja nöyryytettiin pystyyn – SM-liigassa ladottiin jättilukemia
-
19:53
EM-kisojen alkulohkot arvottiin – nämä huippumaat odottavat Huuhkajien kohtaloa
-
19:51
Venäjän televisiossa naureskeltiin tiedustelupomon vaimon myrkytykselle: "Ehkä hän rikkoi lämpömittarin"
-
Lataa lisää