Suomen on lentopallon EM-finaaliin edetäkseen kyettävä perjantaina uuteen jättiyllätykseen. Ranska on kaksi edellistä olympiakultaa vienyt lajin mahtimaa, jonka Suomi kuitenkin onnistui voittamaan viime vuoden MM-kisoissa. Päävalmentajana toimii italialainen lajilegenda Andrea Giani, 56.
Pelaajaurallaan kolme maailmanmestaruutta ja neljä Euroopan mestaruutta voittanut Giani ihasteli Suomen suoritusta puolivälierässä Italiaa vastaan.
– Tämän vuoksi lentopallo on niin mielenkiintoista. Viime vuonna hävisimme Suomelle MM-kisoissa. He osoittivat meille, mikä on joukkueen voima. Tulos Italiaa vastaan ei ollut minulle yllätys, Giani vakuutti MTV Urheilulle torstaina.
– Hyvä syöttö, torjuntapeli ja puolustus. Heillä on kahdesta kolmeen isoa pelaajahahmoa. Vaikeilla hetkillä he pelaavat joka kerta pallon heille.
Pariisin olympiakultaan Ranskan johtanut Giani valmentaa jo kuudensissa peräkkäisissä EM-kisoissaan. Hän johdatti Slovenian EM-finaaliin vuonna 2015 ja Saksan kaksi vuotta myöhemmin.
Vuoden takaisessa tappiossa Suomelle hän näkee seikan, joka joukkueen on huomioitava perjantaina: kunkin pelaajan henkilökohtaiset odotukset.
– Jos ajattelet, että pelaamme vain Suomea vastaan, voitamme 3–0 ja häviät erän ja ajattelet, että tästä noustaan, silloin erehdyt. Suomi osaa asettaa sinut paineeseen. Jos et ole mielessäsi valmistautunut, joudut alakynteen, Giani näkee.
– Suomi on johdonmukainen joukkue, jolla on vahva identiteetti.
MTV Urheilu tapasi Gianin Milanossa torstaina. Katso haastattelu kokonaisuudessaan artikkelin videolta.

