Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vastasyntyneenä Salkkari-uransa aloittanut Ruupertti Arponen jättää sarjan – "Jos siinä onkin virhe, minä tulen takaisin"

18:16Salatut elämät on pyörinyt suomalaisten televisioissa jo yli 20 vuoden ajan – vastaava tuottaja paljastaa, mikä juonenkäänne kaduttaaKatso myös Salattujen elämien vastaavan tuottajan haastattelu! Marko Äijö paljastaa, miksi näin lohduttomaan juonenkäänteeseen päädyttiin
Julkaistu 01.08.2020 19:04
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

5-vuotias Ruupertti Arponen hyppäsi Salkkareiden Iljan rooliin vain yhdeksän päivän ikäisenä. Nyt hahmo poistuu sarjasta dramaattisen käänteen myötä.

Ruupertti Arponen nähtiin ensimmäisen kerran Salatut elämät -sarjassa maaliskuussa 2015, kun raskautensa pitkään salannut Sanni (Kerttu Rissanen) synnytti poikavauvan. Arponen oli sarjassa aloittaessaan vain yhdeksän päivää vanha.

Sittemmin sarjan vauva sai nimen Ilja, ja hän soljahti mukaan teinivanhempiensa Sannin ja Talen (Emil Hallberg) elämään, vaikka mutkia matkaan toivat muun muassa isyysarvailut.

Ruupertti Tiina Arponen (1)Ruupertti aloitti Salkkareissa yhdeksän päivän ikäisenä. Äiti Tiina Arposen mukaan poika on nauttinut kuvauksissa olemisesta.

Taalasmaan perheelle käy kuitenkin huonosti Salkkareiden kevätkauden viimeisillä hetkillä. Kohtauksiin liittyy kosolti dramatiikkaa, sillä perhe saa surmansa helikopteriturman yhteydessä.

LUE MYÖS: Salkkarit-vauva aloitti työt 9-päiväisenä – verokortti ennen Kela-korttia

Äiti Tiina Arposen mukaan 5-vuotias ei kuitenkaan säikähtänyt rankkoja kohtauksia, sillä kuvaukset on toteutettu niin, ettei työ käy lapselle liian pelottavaksi. 

– Kohtaukset kuvataan niin, että ne ovat tavallisia kuvauspäiviä. Hän ei itse ymmärrä, mitä kohtauksessa tapahtui. Muutenkin aina kun hän on kuvauksissa, hän on vaan onnellinen tyypeistä keiden kanssa saa siellä olla, kertoo äiti, ja muistuttaa, että Ruupertti oli vielä nuorempi, kun hän näytteli kohtauksessa, jossa hahmoja uhattiin aseella. 

3386 03 sanni tale ilja

– Silloin hän säikähti, koska siinä oli ilmeisesti ollut huutoa. Nyt ei kuitenkaan ollut mitään.

Lämpimät välit vastanäyttelijöihin

Vaikka kohtauksia ei kotona juuri puida, on siitä, että mukava työ Salkkareissa loppuu, sen sijaan käyty keskusteluja pienen näyttelijän kanssa.

– Kesällä ja talvella on ollut aina pidemmät tauot, joten en ole varma, onko hän selkeästi ymmärtänyt, että nyt kuvaukset eivät enää jatku. Lempeästi ole yrittänyt siitä muistaa sanoa, koska hän on aina tykännyt olla kuvauksissa tosi paljon, kertoo Tiina Arponen.

Äiti kertoo, että Ruupertti oli kuitenkin asiasta puhuttaessa heittänyt ilmoille hauskan lauseen.

– Hän sanoi, että jos siinä onkin virhe, minä tulen takaisin. Ja kun kyse on Salkkareista, niin ainahan siinä voi olla virhe, äiti nauraa.

Ruupertti puhui äitinsä mukaan Kertusta ja Emilistä aina todella lämpimään sävyyn. Myös Iljan isomummin Ulla Taalasmaan roolista tuttu Maija-Liisa Peuhu on vilahdellut puheissa.

Salatut elämät - Sanni ja Tale (Kerttu Rissanen ja Emil Hallberg).

– Yksi ilta hän pohti tulevien lastensa nimiä, ja yksi niistä kolmesta oli Maija-Liisa, äiti paljastaa.

Ruupertti ei unohda Peuhua myöskään silloin, kun hän laskee isoäitejään, vaikka oma elämä ja Iljan elämä eivät mene sekaisin.

– Lopuksi hän sanoo: ja on minulla neljäskin, Iljan mummo Ulla! Se on ihanaa, koska aika harva suomalainen voi sanoa, että Ulla Taalasmaa on hänen mummonsa, Tiina Arponen nauraa.

Äiti toivoo, että Ruupertti voisi jossain muodossa jatkaa näyttelijänä tulevaisuudessakin.

– Hän kunnioittaa esimerkiksi ohjaajia ikätasoonsa nähden hyvin ja suhtautuu avoimin mielin kaikkiin ihmisiin. Hän on oppinut kuvauksissa tosi paljon ja olisi kiva, että opittuja taitoja voisi ylläpitää.

Salatut elämät arkisin klo 19.30 MTV3-kanavalla ja mtv.fissä 3.8. alkaen! Koko viikon jaksot ennakkoon C Moressa!

Lisää aiheesta:

Tuija Piepposen esittämä Mirkku lähti Salkkareista – näyttelijä valottaa innokkaana tulevia kuvioitaan: "Siellä kuule mamma painaa!"Tuija Piepponen palaa Salattuihin elämiin yli vuosikymmenen tauon jälkeen – näyttelijä kertoo kohtaamisesta, jossa hänet tunnistettiin "Sallan äitinä"Suosikkihahmo palasi Salkkareihin ja katosi saman tien ruudusta – näyttelijä Jarmo Koskelta iloisia uutisia: "Semmoinen pieni rupeama on tulossa…"Salkkareista rajun kohtauksen myötä poistuneen Ruupertti Arposen äiti kertoo tunteikkaasti sarjan merkityksestä perheelle: "Kuvauspäivät olivat todella iso ja tärkeä henkireikä"Suosikkihahmot Ulla ja Dahlia kirjoitettiin ulos Salkkareista koronan takia – Maija-Liisa Peuhu, 78, ei haikaile eläkkeelle: "Se olisi kamalaa!"Näyttelijädebyytti muuttui yli kymmenvuotiseksi uraksi Salatut elämät -sarjassa – näin Sara Parikka kasvoi Peppi-hahmon rinnalla: "Miten olen edes uskaltanut tehdä sellaisen päätöksen?"
Salatut elämätSanni TaalasmaaTale TaalasmaaKerttu RissanenEmil HallbergUlla TaalasmaaMaija-Liisa Peuhu
Ruupertti on äitinsä mukaan puhunut aina lämpimästi Kerttu Rissasesta ja Emil Hallbergistä.
Ruupertti Arposen ura Salkkareissa alkoi vain yhdeksän päivän ikäisenä.MTV
TV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Salatut elämät
  • Eilen20:00
    Kalle Laitela

    Kostea saunailta päättyy avautumiseen – katso Salkkarit-kohtaus ennakkoon

  • Eilen10:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-juonipaljastuksissa hahmo salakatselee paria

  • ma20:00
    Kalle Laitela

    Ihastunut Salkkarit-hahmo kuumottavassa tilanteessa – turvautuu presidentteihin

  • ma14:30
    Aaro Vaalanne

    Salkkarit-hahmo järkyttyy näkemästään

  • 12.9.10:45
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-kurkistuksessa hahmon käytös huolestuttaa: "Voinko luottaa siihen"