Sekä Valtteri Bottas että Lewis Hamilton toivovat Mercedeksen tallipomo Toto Wolffin jatkoa.
Toto Wolff, Lewis Hamilton ja Valtteri Bottas. Siinä on kolmikko, joka on tehnyt kovaa jälkeä F1-kehissä.
Mercedeksen tallipäällikön jatko tallissa nousi varikoiden kuumaksi puheenaiheeksi sen jälkeen, kun hän ilmoitti Espanjan GP-kisan yhteydessä, että hän haluaa heijastella päätöksessä sen hetkistä tilannetta.
Luottokuskit Bottas ja Hamilton ovat vahvasti Wolffin jatkamisen kannalla. Hamilton sanoi kokeneensa Wolffin kanssa paljon yhdessä.
– Toivon, että hän jää, koska työskentely yhdessä on hauskaa. On hauskaa neuvotella hänen kanssaan, ylä- ja alamäissä, kuusinkertainen maailmanmestari Hamilton sanoi.
Hamilton muistutti kuitenkin, ettei tallin tulevaisuus ole kiinni yksinomaan Wolffin päätöksestä.
– Täytyy muistaa, että tallissa on niin paljon ihmisiä. Siellä on noin 2000 ihmistä.
Bottaskin komppasi, että Wolf on ollut iso osa Mercedeksen menestystarinaa.
– Kuten Lewis sanoi, kyse ei ole kuitenkaan yhdestä ihmisestä. Olemme iso tiimi, jossa on paljon tärkeitä henkilöitä. Kaikkien pitää pystyä toimimaan yhdessä.

