Yritysjohdon valmentaja Pauliina Airaksinen-Aminoff muutti Etelä-Ranskaan Mandelieu-la-Napoulen kaupunkiin aviomiehensä ja 12-vuotiaan tyttären kanssa tammikuussa, juuri ennen koronapandemian iskemistä. Hän kertoo arjen olleen viime kuukausien aikana siellä hyvin erilaista kuin Suomessa, eikä kouluihin paluu ole sujunut täysin ongelmatta.
Helmikuussa puolivälissä, jolloin Suomessa vietettiin hiihtolomia, ranskalaiset koulut ilmoittivat ensimmäistä kertaa, että Italiassa matkustaneet lapset joutuisivat jäämään kahdeksi viikoksi kotiin karanteeniin.
Siinä vaiheessa koronan vaikutukset eivät vielä juurikaan maan eteläosissa näkyneet, mutta tilanne muuttui nopeasti, kun tartunnat sielläkin alkoivat kasvaa nopeasti.
Koko Ranskaan asetettiin presidentti Emmanuel Macronin määräyksestä tiukat ulkonaliikkumisrajoitukset 16. maaliskuuta alkaen. Tuolloin maassa vahvistettuja tartuntoja oli vasta noin 6600, mutta ne nousivat sadoilla päivässä. Maan johdon ja terveysviranomaisten sävy ei ollut kevyt.
– Ensimmäisen puheen, jonka Macron piti, hän aloitti sanomalla meidän olevan sodassa. Olemme sodassa virusta vastaan, Airaksinen-Aminoff kuvailee.
Vain kilometri liikkumavaraa kotoa
Rajoitusten lista oli Ranskassa pitkä. Ikäihmiset eristettiin, eikä heitä saanut mennä tapaamaan. Työt täytyi tehdä etänä, jos se vain on mahdollista. Koulut suljettiin. Sairaana ei saanut liikkua kotoa, ja hygieniaohjeita tuli noudattaa erittäin tarkasti.
Airaksinen-Aminoff perheineen oli muuttanut Ranskaan vasta tammikuussa, mutta nyt jo ranskalaisille tyypilliset poskisuudelmatervehdykset jouduttiin unohtamaan.
– Yhden kilometrin verran sai käydä omasta kodistaan maantiellä lenkkeilemässä ja kävelemässä, ja silloinkin mieluiten yksin, Airaksinen-Aminoff kuvailee.
Kilometrin säteeltä ei saanut lähteä kuin hyvin perustellusta syystä.
Kaikista rikkomuksista poliisilla oli oikeus sakottaa noin 130 euron edestä. Ja poliiseja oli tosiaan kaikkialla, Airaksinen-Aminoff toteaa. Ja he hoitivat tehtävänsä tarkasti. Hänkin sai poliisilta huomautuksen, kun käytti vahingossa iltapäivällä uudestaan samaa lupalappua kuin aamulla.
