Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutissuomalainen: Presidentti Niinistö ei näe moitittavaa Rinteen lausunnossa Puolustusvoimien komentajasta

Lehtikuva
Julkaistu 08.08.2019 15:58

MTV UUTISET – STT

Presidentti Sauli Niinistö kertoo Uutissuomalaisen mukaan, ettei näe moitittavaa pääministeri Antti Rinteen (sd.) kommentissa uudesta Puolustusvoimain komentajasta.

Rinne sanoi Uutissuomalaisen haastattelussa viime lauantaina, että uuden Puolustusvoimain komentajan, kenraali Timo Kivisen on ymmärrettävä asemansa poliitikkojen määrittämän politiikan toteuttajana.

– Pääministeri on varmaan harkinnut lausumansa. Hänellä on ministerikokemusta aika paljon, Niinistö sanoi torstaina päätoimittajien tapaamisessa Kultarannassa Naantalissa torstaina.

Presidentti ei halunnut ottaa kantaa, onko viime vuosina ollut tapauksia, joissa päätöksenteon oikea marssijärjestys ei olisi toteutunut.

Pääministeri tarkensi Iltalehdelle ja Uudelle Suomelle alkuviikosta, ettei tarkoituksena ollut arvostella Kivistä. Kenraali Kivinen sanoi maanantaina STT:n haastattelussa, ettei turvallisuuspolitiikan työnjaossa ole hänellä tai Puolustusvoimilla mitään epäselvää.

Oikaisu 11.8. klo 14.22: Poistettu lopusta Niinistön suuhun virheellisesti merkitty pääministeri Antti Rinteen kommentti "Meillä Suomessa häntä ei heiluta koiraa".

Lisää aiheesta:

Nyt myös Stubb kommentoi Arvoseen liittyvää kohua: Kehottaa olemaan tuomitsemattaPuhemies Vanhanen luottaa Tuomiojan arviointikykyyn – "Ei kannata kauhistella keskustelua"Puolustusvoimain komentaja: Turvallisuuspolitiikan marssijärjestys on selvä Presidentti Niinistö Puolustusvoimien rikosepäilyistä: Erikoista, että tapauksia nousee esiin Presidentin kanslia halusi poistaa Feministisen puolueen johtajan sitaatin HBL:n jutusta – puolue pitää painostamisenaPresidentti tapasi puoluejohtajat: Niinistö hillitsi turvapolitiikalla elämöintiä
Sauli NiinistöAntti RinnePuolustusvoimatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 7.8.08:45
    Alexander Stubb

    Stubbilta harvinainen kuva edeltäjiensä seurassa: "Muistoja kesistä Kultarannassa"

  • 5.8.13:54
    Koulu

    Sauli Niinistön ja Jenni Haukion Aaro-poika aloittaa koulun

  • 29.7.13:21
    Donald Trump

    Saksalaismedia: Niinistö varoitti Trumpia Putinista

  • 25.6.07:00
    Naton huippukokous

    Kommentti: Trump möläytti 5. artiklasta, eikä Suomen selitys vakuuta

  • 3.6.18:07
    Pride

    Stubbille Pride-tyrmäys eduskunnasta: "Huonoa harkintaa"