Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

3:01Sauli Niinistö vastaa Sanna Marinin Nato-väitteeseenKatso video: Näin Sauli Niinistön ja Sanna Marinin muistikuvat Nato-hankkeen alkuhetkistä eroavat.
Julkaistu 03.11.2025 17:30
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Entinen pääministeri Sanna Marin kertoo muistelmissaan järkyttyneensä, kun presidentti Sauli Niinistö suhtautui Marinin mielestä nihkeästi ehdotukseen NATO-jäsenyyskeskustelun aloittamisesta. Niinistö puolestaan sanoo MTV:n uutisille, ettei muista käyneensä kyseistä keskustelua Marinin kanssa.

Entinen pääministeri Sanna Marin kertoo huomenna julkaistavissa muistelmissaan, että hän kääntyi Nato-jäsenyyden vastustajasta kannattajaksi jo vuosi ennen Ukrainan sotaa.

Tosin Marin totesi julkisuudessa vielä sodan kynnyksellä, että Suomi ei liity Natoon hänen vahtivuorollaan. Tätä lausuntoa ei kirjassa käsitellä.

Marin sen sijaan sanoo järkyttyneensä sanattomaksi, kun presidentti Sauli Niinistö Marinin mielestä torjui hänen ehdotuksensa NATO-keskustelun aloittamisesta valtiojohdon piirissä. Marinin mukaan Niinistö sanoi Nato-keskustelun olevan eduskunnan tehtävä.

Lue myös: Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

Niinistö totesi tänään MTV:n uutisille, ettei muista, että Marinin kuvaamaan keskustelua olisi käyty.

Niinistö sanoi samaa myös omien muistelmiensa julkistamistilaisuuden yhteydessä pari viikkoa sitten.

– Kukaan poliittinen päättäjä ei ehdottanut Natoon liittymistä, ainakaan ennen kuin se oli sitten kaikille selvä. Itse asiassa minä taisin avata tämän ja avasinkin TP-UTVAssa 28. helmikuuta toteamalla, että Suomen liittoutumattomuus tulee nyt käsittelyyn, Niinistö kertoi tuolloin.

8:05Kohuja, mediakritiikkiä ja Nato-kilpajuoksua – tästä Sanna Marinin kirjassa on kyseKohuja, mediakritiikkiä ja Nato-kilpajuoksua – tästä Sanna Marinin kirjassa on kyse.

Eduskunta harkitusti mukaan

Eduskunnan sitominen mukaan Nato-keskusteluun oli Niinistön mukaan harkittu päätös. MTV:n haastattelussa pari viikkoa sitten Niinistö perusteli myös jäsenyysprosessin aikataulua.

– Päättäjien ulkopuolisilta tahoilta tuli kyllä kovasti sitä koko ajan, että nyt Natoon, nyt Natoon, tietämättä, että mitä mieltä Yhdysvallat on siitä, tietämättä, että lähteekö Ruotsi mukaan. Minusta se olisi ollut riski.

Julkisesti presidentti Niinistö ja pääministeri Marin liputtivat Nato-jäsenyyden puolesta vasta myöhemmin, ja toukokuussa eduskunta hyväksyi Suomen Nato-jäsenyyshakemuksen lähes yksimielisesti.

Myös Marin kiittelee muistelmissaan lopulta koko valtiojohtoa hyvästä yhteistyöstä Suomen Nato-jäsenyyden läpiviennissä.

Lue myös: Kirja: Sanna Marin kertoo hetkestä, jolloin pelkäsi uransa pääministerinä päättyvän

Lisää aiheesta:

Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksestaNiinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"Uutuuskirja: Niinistö kiroili kuultuaan Marinin valinnasta pääministeriksi – kiistää asian Helsingin Sanomille Presidentti Sauli Niinistöä syyteltiin Nato-epäröinnistä – uutuuskirja paljastaa taustatValtio-opin professori pöyristyi Niinistön Nato-pyynnöstä ennen eduskuntavaaleja 2015: "Tämähän on vaalivaikuttamista"Pöllöraati: Sanna Marinin Nato-kommentti oli pientä verrattuna Joe Bidenin mokaan – "Käytännössä sanoi venäläisille, että menkää, menkää..."
Sanna MarinSauli NiinistöNatoPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • Eilen13:24
    Ulkomaat

    Jaakko Loikkanen Marinista: "Ei kovin halukas tai kyvykäs käsittelemään mokiaan"

  • Eilen13:04
    Uutisohjelmien aiheet

    Kirja: Sanna Marin avoimena avioeronsa syistä: "Oli tapahtunut jotakin peruuttamatonta"

  • Eilen11:09
    Sanna Marinin bilevideo

    Sanna Marin kertoo kirjassaan illasta, jolloin kohuttu tanssivideo kuvattiin

  • Eilen11:08
    Sauli Niinistö

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • Eilen11:07
    Sanna Marinin bilevideo

    Kirja: Sanna Marin kertoo hetkestä, jolloin pelkäsi uransa pääministerinä päättyvän