Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti tapasi puoluejohtajat: Niinistö hillitsi turvapolitiikalla elämöintiä

Lehtikuva
Julkaistu 24.02.2016 11:03(Päivitetty 24.02.2016 11:26)
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Presidentti Sauli Niinistö hillitsi keskustelua yhdysvaltalaissotilaiden osallistumisesta Suomessa pidettäviin sotaharjoituksiin tavatessaan eduskuntapuolueiden puheenjohtajat. Harjoitukset ovat teknisiä, eikä niillä ole vaikutusta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.

5:03Sipilä:"Harjoitusten peruminen olisi myös viesti"

Presidentti muistutti, että harjoituksilla ei ole vaikutusta Suomen suhtautumiseen NATO:on eikä Suomen puolustusratkaisuun.

Viime päivinä ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu on rönsyillyt varsin vapaana, kun sekä vasemmistoliiton että SDP:n edustajat ovat peränneet selvityksiä amerikkalaisjoukkojen harjoittelusta Suomessa.

Äänessä ovat olleet niin puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari (sd.) ja Markus Mustajärvi (vas.) kuin SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne ja entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sdp.).  Harjoituksia ovat kommentoineen myös pääministeri Juhja Sipilä (kesk.), valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) ja puolustusministeri Jussi Niinistö (PS).

Presidentti ei tiedotustilaisuudessa vaikuttanut tyytyväiseltä harjoituksista nousseeseen kohuun. Asiasta keskusteltiin tänään, kun presidentti tapasi eduskuntapuolueiden puheenjohtajat virka-asunnollaan Mäntyniemessä.

Niinistö ei kuitenkaan suoraan kommentoinut viime päivien keskustelua muun muassa Suomen tärkeimmistä kumppaneista.

– Minä pysyn vain pilareissani, sanoi Niinistö.

Presidentin  mainitsemat pilarit, joihin turvallisuus hänen mukaansa perustuu, ovat oma maanpuolustuskyky, NATO-kumppanuus, EU ja yhteistyö Ruotsin ja USA:n kanssa. Pilarin yksi osa on yhteistoiminta Venäjän kanssa.  

Niinistön mukaan hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan ja presidentin tapaamisten (TP-UTVA) käytäntöjä muutetaan siten, että erityistä mielenkiintoa herättävistä sotilaallisista harjoituksista saadaan jatkossa tarkemmat selvitykset.

Tähän asti puolustusministeriön valmistelemat harjoitussuunnitelmat on käsitelty vain yleisellä tasolla.

Juttua muokattu klo 16.30: turvallisuuspolitiikan pilareiden muotoilu korjattu STT:n viimeisen version mukaiseksi

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö MTV Uutisten erikoishaastattelussa: Turkin ja Venäjän lähentymisellä tuskin on vaikutusta Suomen Nato-prosessiinPuolustusministeri Antti Kaikkonen MTV Uutisille: Lähden työmatkalle Yhdysvaltoihin maanantaina – nämä ovat matkan syytAaltola ja Haglund väittelevät sotaharjoitusten viesteistä: ”Suomi teki päätökset poutasäässä”Ministeriö: Puolustusvoimien tärkein kumppani on Yhdysvallat Stubb sivaltaa Rinnettä blogissaan: "Ihmettelen"Väyrynen arvostelee presidenttiä ja pääministeriä: "Ristiriita sanojen ja tekojen välillä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!