Uutisankkuri nauramisestaan: Oli vähän pitkä päivä

MTV3:n uutisankkuri Aaro Kajaste.
MTV3:n uutisankkuri Aaro Kajaste.
Julkaistu 23.03.2012 12:58(Päivitetty 23.03.2012 12:58)

MTV3:n uutisankkuri Aaro Kajaste kommentoi hilpeää uutislähetystä MTV3.fin Viihdeuutisille.

MTV3:n Kymmenen Uutisten lähetys päättyi torstaina hilpeisiin tunnelmiin, kun uutisankkureiden pokka petti kesken lähetyksen. Uutisissa oli käsitelty Helsingin kaupungintalon julkisissa wc-tiloissa esillä olevaa FLUSH-näyttelyä. WC-tilojen pieruhuumori oli lopulta liikaa myös ankkureille Aaro Kajasteelle ja Rita Strömmerille. MTV3.fin Viihdeuutiset tavoitti Aaro Kajasteen kommentoimaan lähetystä.

– Oli vähän pitkä päivä takana, eikä oltu ehditty etukäteen katsoa inserttiä, niin se tuli vähän yllätyksenä. Kyseessä oli monen tekijän summa, Aaro kertoo.

Kajaste vaikuttaa olevan harmissaan pokan pettämisestä, vaikka monien katsojien mielestä tilanne oli varmasti vähintäänkin ymmärrettävä ja sai myös katsojat hyvälle tuulelle.

– Yleensä pokka pitää ja olisihan sitä nytkin toivonut, että se olisi pitänyt. Yksin tilanteessa olisi varmasti pärjännyt, mutta kun meitä oli kolme saman pöydän ääressä, niin nauratti helpommin. Onneksi ei ollut sen vakavampi aihe kyseessä, Kajaste miettii.

Maikkarin uutisankkurien pokka petti – katso hilpeä lähetys

(MTV3)