Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusiseelantilaiskylä saattaa kieltää kotikissat: ”Kissat tappavat kaiken, mikä liikkuu”

0:244,5 vuotta sitten kadonnut Täplä-kissa löytyi
Julkaistu 01.09.2018 11:31

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Uusiseelantilainen kylä haluaa kieltä kissat kokonaan suojellakseen villieläinkantaansa.

Yllä olevalla videolla kerrotaan Täplä-kissasta, jonka karkureissu kesti vuosia.

Ympäristöaktivistit ovat jo vuosia huomauttaneet, että Uuden-Seelannin valtava kissapopulaatio tekee hallaa muun muassa harvinaisille lintulajeille. Nyt Uuden-Seelannin Southlandin Omaui-nimisessä kylässä on ehdotettu kotikissojen kieltämistä kylän oman villieläinkannan säilyttämiseksi.

Ajatuksesta vastaava Environment Southland -neuvosto julkaisi ehdotuksensa tällä viikolla. Jos ehdotus menee läpi, se alkaisi sillä, että kotikissojen liikkuminen ulkona kiellettäisiin kokonaan, kertoo Buzzfeed.

– Ei tule uusia kissoja. Kun kissasi kuolee, et voi korvata sitä, Ali Meade Environment Southlandista totesi tulevaisuuden näkymistä uusiseelantilaiselle radiokanavalle.

kissa (1)Shutterstock

LUE MYÖS: Kissa haistoi etikkasipsiä – tämän rehellisempää reaktiota saa hakea: "Se yökkäsi"

Meaden mukaan suunnitelman tavoite on suojella paikallista lintukantaa, kuten makomakoa ja tui-lintua.

"Kissat tappavat kaiken, mikä liikkuu"

Myös Omaui Landcare Charitable Trust -nimisen säätiön toimitusjohtaja John Collins tukee kotikissakieltoa. Collins uskoo kotikissojen olemassaolon johtaneen liskojen ja lintujen merkittävään vähenemiseen alueella.

– Kissat tappavat kaiken, mikä liikkuu. Vanhemmat täällä asuvat ihmiset puhuvat siitä, kuinka joskus kiviä on käännetty ympäri ja nähty kasoittain liskoja. Se kaikki on katoamassa.

"Haluaisin nähdä todisteet"

kissaKaikki kylän asukkaat eivät tue ehdotusta. Kuvituskuva.Shutterstock

Omauin kylän asukas, 35-vuotias Nico Jarvis, omistaa kolme kissaa eikä luonnollisesti tue kissakieltoa.

– Haluaisin nähdä todisteet, joita heillä on, liittyen kotikissojen vaikutukseen Omauin alueeseen, epäuskoinen Jarvis toteaa Buzzfeedin haastattelussa.

Aiemmin olemme kertoneet Baloo-kissasta, joka ymmärsi, ettei omistaja halunnut sen kotiin raahaamia pikkueläimiä. Niinpä kissa keksi paremman keinon ilahduttaa!

Eräässä norjalaiskylässä on puolestaan kielletty kuoleminen.

Lähde: Buzzfeed, Jezebel

Lisää aiheesta:

Alligaattori sai porttikiellon ruokakauppaan YhdysvalloissaKissantappokilpailussa tapettiin ennätysmäärä eläimiä – aktivistit raivostuivat Uudessa-SeelanissaKeskiyön naposteluhetki tallentui Glenin valvontakameraan – kuinka monta villisikaa bongaat videolta?Maastopalojen vuoksi orvoiksi jääneet eläinvauvat toipuvat villieläinsairaalassa Sydneyssa – vähemmän tunnettujen lajien pelätään kuolevan jopa sukupuuttoon: "Ennennäkemätöntä"18 kiloa painava Barsik-kissa kaipaa kotia ja apua painonpudotukseen: "Sillä on selkeästi epämukavat oltavat"Aito villikissa ei olekaan kuollut sukupuuttoon - kanta vahvistuu Etelä-Saksassa
LemmikitLuonto ja eläimetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lemmikit
  • 06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittamaan

  • Eilen05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin