Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi jouluennuste paljastaa, missä lumiraja kulkee – Pekka Pouta: "Kyllä ihme voi aina tapahtua"

7:25Uusi jouluennuste paljastaa, missä lumiraja kulkee – Pekka Pouta: "Kyllä ihme voi aina tapahtua"Katso kuukausiennuste videolta!
Julkaistu 42 minuuttia sitten
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Etelässä joulu voi olla lumeton, kun taas Lapissa riittää lunta.

Tuore, nipin napin ensi vuoden puolelle ulottuva kuukausiennuste tarjoilee joulukuulle sateista ja keskimääräistä lauhempaa säätä.

Etelässä joulua saatetaan hyvinkin viettää lauhassa ja lumettomassa säässä. Joulun lumiraja saattaa meteorologi Pekka Poudan tämänhetkisen arvion mukaan kulkea jostain Salpausselän pohjoispuolelta kohti Kokkolan ja Oulun väliä, ehkä Jyväskylän kautta.

– Mutta se ratkeaa aika lailla vasta joulun alla. Jos yksi matalapaine ottaa vähän eteläisemmän reitin, niin se on heti erityyppinen, että kyllä jouluihme voi aina tapahtua, Pouta kertoo.

Ensi viikon osalta Suomi on säiden suhteen jakautunut kahtia. Lapissa saadaan huhkia lumiukkoja, mutta etelässä sataa pääosin vettä.

– Varsinkin tällä hetkellä näyttää siltä, että maan keskiosassa välillä ollaan veden puolella ja välillä maahan ilmestyy jotain valkeaa eli kauniisti sanottuna loskaa. Etelässä hyvin todennäköisesti tulee vaan vettä, kertoo Pouta.

2:48Itsenäisyyspäivää juhlitaan etelässä sateessa, pohjoisessa pakkasessa

Itsenäisyyspäivää juhlitaan etelässä sateessa, pohjoisessa pakkasessa.

Harvinaisen lämmin Itämeri

Suurempaa muutosta säähän ei ole joulun alusviikollakaan luvassa.

– Sanoisin, että maan eteläosassa ja -rannikolla sataa käytännössä aina vain vettä, hetken aikaa voi tulla räntää. Maan keskiosassa höylätään edestakaisin.

Sään pitää eteläosissa maata lauhana myös ajankohtaan nähden harvinaisen lämmin Itämeri.

– Koko Pohjois-Itämeri on lähes kymmenessä asteessa, ja heti kun tuulee vähänkin mereltä, ollaan kunnolla plussan puolella. Merkittävää kylmenemistä ei ole näkyvissä, ja nuo merialueet pysyvät selvästi yli viiden asteen vielä joulun alla.

Lue myös: Näistä syistä aurinko jää usein piiloon talvella – Pekka Pouta: "Auringon näkyminen todellakin poikkeus"

Atlantilla oleva matalapaine näyttäisi kuukausiennusteessa siirtyneen jouluviikolla hieman kauemmas, minkä myötä tuuli voi puhaltaa eteläkaakosta. Tällöin virtaus ei välttämättä ole enää aivan yhtä lauha.

– Voisi vähän viiletä, mutta jos niin käy, se tarkoittaa yleensä myös sitä, ettei silloin paljoa sada, Pouta kertoo.

Katso koko kuukausiennuste videolta jutun alusta!

Lisää aiheesta:

Kuukausi jouluun – Pekka Poudalta märkä rätti lumen odottajilleEtelän säähän täyskäännös – Pekka Pouta: "Ottaa päähän lievästi sanottuna"Pekka Pouta: "Valkea joulu todennäköinen"Valkea "joulun ihme" on vielä mahdollinen – uusi kuukausiennuste lupaa säähän kylmää käännettä juuri joulun allaMusta joulu uhkaa osaa Suomea: Etelän lämpö puhaltaa eikä loppua näy – tältä näyttää joulukuun lumitilanneSää jouluna ja loppuvuonna: Matalapainetta ja sateita – lumettomilla alueilla ei valkoisesta maasta kannata juuri uneksia
SääTalviJouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen18:36
    Politiikka

    Hallitus näyttää päässeen sopuun ilmastokiistassa

  • Eilen14:59
    Aurinko

    Näistä syistä aurinko jää usein piiloon talvella – Pekka Pouta: "Auringon näkyminen todellakin poikkeus"

  • Eilen11:46
    Itsenäisyyspäivä

    Pekka Pouta: Laaja sadealue vyöryy Suomeen

  • ti10:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan synkkä ennuste etelään: "Samalla mennään jouluun saakka"

  • ma18:39
    Ilmastonmuutos

    Kaakkois-Aasiassa karmeita tulvia – Pekka Poudan mukaan pahempaa on luvassa