Patikoijan kappalevalinta ei ollut vaanivan petoeläimen mieleen, uutisoi brittiläinen uutissivusto Fox News.
Mikäli kanadalaista patikoijan väitettä on uskominen, hän on Suomessakin vastikään esiintyneelle heviyhtye Metallicalle kiitoksen velkaa.
Dee Gallant, 45, oli patikoimassa heinäkuun loppupuolella Kanadan länsiosissa Duncanissa, kun havaitsi ”jonkun tuijottavan häntä”.
”Se tulee minua kohti”
Husky-rotuisen koiransa kanssa liikkeellä ollut nainen huomasi noin 15 metrin päässä vaanivan petoeläimen, puuman.
Dee yritti pelotella villieläimen tiehensä huitomalla käsiään ja karjumalla kovaäänisesti. Puuma jähmettyi paikalleen, mutta seurasi edelleen tarkkaan Deen ja hänen koiransa Murphyn jokaista liikettä.
– Aluksi en ollut juurikaan peloissani. Muistan ajatelleeni ’Siistiä, puuma’, mutta sitten mietin ’Herran jumala, se tulee minua kohti, minun on tehtävä jotain pysäyttääkseni sen’, Dee kertaa -sivustolle pelottavaa tilannetta.

