Helsinkiläinen urheiluseura Tapanilan Erä on joutunut Rajat kiinni -kansanliikkeen vihanpurkausten kohteeksi. Eilen urheiluseuraa vastaan järjestettiin mielenosoitus, vihapostia on sadellut melkein kuukauden ajan.
Kaikki sai alkunsa, kun Tapanilan Erä ja yrityspohjalta vastaanottokeskuksia ylläpitävä Luona julkistivat yhteistyöhankkeen, jossa turvapaikanhakijat pääsevät harrastamaan liikuntaa Tapanilan Erän organisoimissa ryhmissä.
– Julkistimme yhteistyön tammikuussa 22. päivä, joka oli perjantai. Seuraavana yönä jouduimme sulkemaan Facebook-seinämme, kun vihapuhe siellä yltyi, kertoo Tapanilan Erän karatejaoksen varapuheenjohtaja Maija Laaksonen.
Palauteryöpyssä sekä hyvää että ilkeää
Sähköpostia ja puheluita on tullut runsaasti, osa viesteistä on ollut hyvin ikäviä.
– Asiallisiin kyselyihin ja kritiikkiin olemme vastanneet, ikävät postit olemme välittäneet poliisille tiedoksi. Rikosilmoituksia ei ole tehty, kertoo Laaksonen.
Eilen Rajat kiinni -ryhmä järjesti mielenosoituksen Tapanilan Erää vastaan, koska se järjestää liikuntaryhmiä turvapaikanhakijoille. Hankkeen rahoitus tulee veikkausvoittovaroista opetus- ja kulttuuriministeriön kautta. Käytännössä Tapanilan Erä laskuttaa Luonaa, mutta harrastusryhmiin osallistuville turvapaikanhakijoille toiminta on ilmaista.
– Meidän toiminnassa on mukana paljon lapsia, jotka harrastavat kaupungin tuella. Tuetussa harrastamisessa ei ole mitään poikkeuksellista, kertoo Laaksonen.
Meluisa mielenosoitus
Eilinen mielenosoitus oli ilmoitettu poliisille etukäteen. Sen kestoksi oli etukäteen kerrottu klo 18.30-20.30. Paikalle saapuikin 12 mielenosoittajaa, joilla oli rajat kiinni -kylttejä.

