Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhteisö kuohahti vihakampanjan takia – "On pysähdyttävä ystävyyden äärelle"

Turvapaikanhakijoiden karatekurssi aiheutti vihapalauteryöpyn urheiluseuraan.
Turvapaikanhakijoiden karatekurssi aiheutti vihapalauteryöpyn urheiluseuraan.Lehtikuva
Julkaistu 13.02.2016 12:07

MTV UUTISET

Urheiluseura Tapanilan Erää vastaan järjestettiin torstai-iltana mielenosoitus, koska se järjestää turvapaikanhakijoille liikuntaryhmiä.

Urheiluseuraa on sadellut vihapostia melkein kuukauden ajan. Syynä on seuran turvapaikanhakijoille järjestämät liikuntaryhmät. Erä on järjestänyt yhdessä vastaanottokeskuksia ylläpitävän Luonan kanssa muun muassa karatekursseja.

Mielenilmaus järjestettiin torstaina lasten ja nuorten vilkkaimpaan harrastusaikaan urheilutalon pihalla. Paikalla oli 12 mielenosoittajaa.

– Lapset olivat pelästyneet mielenosoittajia, jotka olivat hyvin meluisia, Tapanilan Erän karatejaoksen varapuheenjohtaja Maija Laaksonen kertoi MTV Uutisille perjantaina.

Sunnuntaina tapanilalaiset järjestävät Rajaton ystävyys -kyläjuhlan, jonka tarkoituksena on tukea Erän toimintaa.

– Tapanilan yhteisö kuohahti ymmärrettyään oman urheiluseuran henkilöstön ja vapaaehtoisten joutuneen järjestelmällisen vihakampanjan kohteeksi.

– Tapanila on lämminhenkinen, yhteisöllinen ja avoin kyläyhteisö. Vihamielisyys ei kuulu tapanilalaiseen toimintakulttuuriin. Ajatus lapsista ja nuorista kulkemassa treeneihin ja kerhoihin huutelevien aikuisten ohi ylitti tapanilalaisten sietokyvyn, tapahtuman järjestäjä Jenni Korkeaoja kirjoittaa tiedotteessaan.

Tapanilan järjestöt ovat lähettäneet Tapanilan Erälle tukikirjeitä ja sadat tapanilalaiset ovat kiittäneet oman urheiluseuran työtä lasten ja nuorten hyväksi.

Aikana, jolloin pelko tuntuu olevan hallitseva tunnetila, on pysähdyttävä ystävyyden äärelle, tiedotteessa sanotaan.


Kyläjuhla järjestetään sunnuntaina 14. helmikuutta Tapanilan urheilukeskuksen Hiidenkiventien puoleisella parkkipaikalla klo 16-17. Tilaisuus on kaikille avoin.

Lisää aiheesta:

Näin Nurmijärvellä palataan lomalta kouluun neljän nuoren hengen vaatineen turman jälkeenPullopommit paukkuvat Keravan yössä: "Nuorten agitoimaa vakavaa häiriötä"Bellingcat: Äärioikeiston White Boy Summer Fest pidettiin suomalaisessa leirikeskuksessaViertolan koululle on tuotu kynttilöitä ja muistoesineitä koko viikon ajan – tältä paikalla näyttää nyt"Tulen ampumaan kaikki täällä" – Ruotsissa hyytävä ilta, poliisipartio urheiluareenalleUrheiluseuran niskaan satelee vihapostia – Rajat kiinni -väen mielenilmaus pelästytti lapset
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta