Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

UPM:n synkkä uutinen huolettaa – Paula Lehtomäki: Suomi on nyt kallis maa kansainvälisessä metsäbisneksessä pärjäämiseen

3:08Mitä UPN:n päätös sulkea tehdas kertoo metsäteollisuuden tilanteesta Suomessa?Mitä UPM:n päätös sulkea tehdas kertoo metsäteollisuuden tilanteesta Suomessa?
Julkaistu 24.07.2025 22:52
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

STT

Kysyimme Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtajalta Paula Lehtomäeltä, mitä UPM:n synkät uutiset Kaukaan paperitehtaan sulkemisesta kertovat metsäteollisuuden tilanteesta Suomessa.

Lehtomäen mukaan metsäteollisuus on yhä kasvava toimiala, jonka tulevaisuuteen on syytä uskoa.

– Metsäteollisuus on globaalissa kilpailussa, ja kuinka paljon me täällä Suomessa tuotamme, riippuu kahdesta asiasta. Onko tuolla jossain ostaja tuotteillemme, miten markkinat kehittyvät, ja pystymmekö juuri me tuottamaan näitä tuotteita kilpailukykyisesti, mitä maailmalla halutaan ostaa, Lehtomäki avasi Kymmenen uutisissa.

UPM kertoi tänään suunnittelevansa paperintuotannon lopettamista Kaukaan paperitehtaalla Lappeenrannassa ja keskittävänsä päällystetyn aikakauslehtipaperin tuotannon Suomessa Raumalle.

Paperikoneen alasajo on yhtiön mukaan suunniteltu toteutettavaksi tämän vuoden loppuun mennessä. Suunnitelmat vaikuttaisivat arviolta 220 työntekijään Kaukaan paperitehtaalla.

Lue myös: Ministeri keskeyttää lomansa: "Raskas ja synkkä päivä"

UPM:n sellun, sahatavaran ja biopolttoaineen tuotanto sekä tutkimus- ja kehitystoiminta UPM Kaukaan tehdasintegraatissa jatkuvat ennallaan, yhtiö kertoo tiedotteessa.

UPM Communication Papers perustelee suunnitelmia graafisten paperien markkinoiden rakenteellisella ylikapasiteetilla ja pitkän aikavälin kilpailukyvyn varmistamisella.

Lue lisää: UPM lopettaa paperitehtaan – pääluottamushenkilö MTV:lle: "Vetäisi mielen matalaksi"

Miten Suomessa voi olla puupula?

Suomessa on pulaa raaka-aineesta. Miten se on mahdollista, kun metsää hakataan ennätystahtiin? Paula Lehtomäen mukaan syynä on tuontipuumarkkinoiden tyrehtyminen Venäjän hyökkäyssodan takia.

– Raaka-ainetta sinänsä on saatavilla, mutta sen hinta on korkealla tasolla. Liki kaikki raaka-aine hankitaan kotimaasta, ennen hyökkäyssotaa 10 prosenttia tuli Venäjältä. Energian käyttö on kasvanut, ja kun tuontipuuta ei ole, kotimaiselle raaka-aineelle on kysyntää. 

Lehtomäen mukaan Suomi ei tällä hetkellä pärjää kustannustensa takia kansainvälisessä kilpailussa.

– Olemme korkean elintason ja kustannustason maa. Teemme kaikemme että kansainvälinen vientiteollisuus pystyy meillä kilpailukykyisesti toimimaan, ja että paljon sähköä käyttävän teollisuuden erityistarpeet huomioidaan.

Yksi lisähaaste tilanteelle ovat tuontitullit, joista EU vääntää Yhdysvaltojen kanssa. Mitä kaavailtu 15 prosentin tullitaso tarkoittaisi?

– Alan tulee sopeutua siihen millaisia tullitasoja tulee. (Trumpin tullit ovat) lisänneet epävarmuutta valtavasti: Ovatko pelisäännöt samat meille ja kilpailijoille, millä pelisäännöillä toimitaan ja milloin. Tilanne on synnyttänyt jo paljon epäsuoria haasteita: Jos jossain on tullimuuri, miten kansainvälisen kaupan virrat kulkevat, Lehtomäki ihmettelee.

Lisää aiheesta:

Paperintuotanto UPM:n Kaukaan tehtaalla loppuu – Lappeenrannan kaupunginjohtajalta synkkiä sanojaMetsäteollisuudelta tiukka viesti hiilinieluvaatimusten keskeltäMTV-analyysi: Metsäteollisuus kärvistelee kahden kurimuksen keskellä – pienten tehtaiden pudotuspeli uhkaa jatkuaPaikallispäättäjät ja luottamusmiehet huolissaan UPM-uutisista: Myös kaksi Stora Enson tehdasta lopetusuhan allaUPM sulkee Kaipolan tehtaan: Nyt puhuu toimitusjohtaja – "Verorasitus käynyt Suomessa ylivoimaiseksi"UPM:n kahden miljardin euron sellutehdasinvestointi Uruguayhin tulee olemaan maailman suurin yksilinjainen sellutehdas
MetsäteollisuusUPMTalous

Tuoreimmat aiheesta

Metsäteollisuus
  • 22.10.11:34
    Muutosneuvottelut

    Ponsse aloittaa muutosneuvottelut: Koskevat yli tuhatta työntekijää

  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • 6.10.14:24
    Muutosneuvottelut

    Sappi ajaa alas paperikoneen Kirkniemen tehtaalla – vähentää 93 tehtävää

  • 29.8.19:54
    Metsät

    Selvitys: Metsäteollisuuden puun saanti ei vaarannu, vaikka hiilinielut palautettaisiin

  • 14.8.16:11
    Metsät

    Tutkimus: Avohakkuut huonontavat maaperän hiilivarastoja vuosikymmeniä