Arktinen alue on jäänyt sivuun päähuomiosta sodan raivotessa Ukrainassa. Venäjän hyökkäys pisti kuitenkin asetelmat uusiksi myös pohjoisessa Suomen ja Ruotsin hakeuduttua Natoon.
Suomen toteutunut ja Ruotsin odotettavissa oleva jäsenyys mahdollistavat nyt Natolle ensi kertaa kokonaisvaltaisen puolustussuunnitelman luomisen Pohjolassa.
Ulkopoliittisen instituutin (Upi) vt. johtajan Samu Paukkusen mukaan Natossa ja sen arktisissa jäsenmaissa ei ole vielä yhteistä näkemystä siitä, kuinka korkea pelotekynnys Venäjää vastaan pohjoiseen halutaan luoda. Tässä päätöksenteossa ovat hänen mukaansa tärkeässä roolissa Yhdysvallat ja Norja, mutta myös Suomi.
– Pitää päättää, miten painotetaan pelotteen rakentamisen tärkeyttä alueella ja mikä painoarvo annetaan eskalaation hallintapyrkimykselle. Kuinka paljon uskotaan jonkinlaisen keskusteluyhteyden säilymiseen arktisella alueella tai mahdollisuuteen pitää alue jollakin tavalla vähän jännitteiden ulkopuolella, Paukkunen kuvailee asetelmaa.
Hänen mukaansa arktisen alueen pitämistä erossa maailman muista jännitteistä on yritetty lännessä käytännössä koko 2000-luvun ajan.
– Olemme esimerkiksi Suomessa ja Norjassa tehneet varmasti kaiken mahdollisen osoittaaksemme Venäjälle, että yhteistyöllä pystytään saavuttamaan paljon. Mutta se ei ole toiminut ja mikään näistä toimista ei ole rajoittanut Venäjän pyrkimyksiä alueella, Paukkunen toteaa.
