Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Lavrov: Venäjä ja Turkki aloittavat yhteispartioinnin Syyriassa

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov kertoi tiedotustilaisuudessa, että Venäjä ja Turkki alkavat yhdessä partioida Syyrian pohjoisosissa.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov kertoi tiedotustilaisuudessa, että Venäjä ja Turkki alkavat yhdessä partioida Syyrian pohjoisosissa. /All Over Press
Julkaistu 22.10.2019 20:27(Päivitetty 22.10.2019 20:44)

MTV UUTISET – STT

Venäjä ja Turkki alkavat partioida yhdessä Syyrian pohjoisosissa, sanoo Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov. Lisäksi Venäjä ja Syyria helpottavat hänen mukaansa kurdijoukkojen vetäytymistä pohjoisessa.

Lavrov kertoi tiedotustilaisuudessa Venäjän presidentin Vladimir Putinin ja Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin käymistä keskusteluista. Keskusteluissa sovittiin esimerkiksi siitä, että Turkki saa jatkaa sotatoimiaan niin sanotulla turvavyöhykkeellä. Noin 30 kilometrin vyöhyke sijaitsee Syyrian puolella. 

Erdogan puolestaan sanoi, että Turkki ja Venäjä eivät salli separatistista toimintaa Syyriassa.

Keskustelut venyivät useiden tuntien mittaisiksi

Erdogan ja Venäjän presidentti Vladimir Putin neuvottelivat Syyrian tilanteesta tiistaina Sotshissa. Keskustelut venyivät yllättäen useiden tuntien pituisiksi.

Erdogan varoitti ennen tapaamista Turkin sotatoimien jatkuvan entistä päättäväisemmin, jos kurditaistelijat eivät ole vetäytyneet sovitusti Pohjois-Syyriasta. Kurdien vetäytyminen sisältyy Turkin ja Yhdysvaltain sopimaan viiden päivän tulitaukoon, jonka oli määrä päättyä myöhemmin illalla.

–  Käytämme tätä mahdollisuutta keskustellaksemme askeleista lopettaa (kurditaistelijoiden) läsnäolo Syyrian hallituksen alueilla, Erdogan sanoi ennen lähtöään Sotshiin.

Lue lisää: Syyrian kurdit kertovat vetäytyneensä ja täyttäneensä tulitauon ehdot

Lisää aiheesta:

Putin ja Erdogan sopivat tulitauosta Syyrian luoteisosissa – Putin osoitti surunvalittelunsa Syyrian sodan uhreille: "Se on aina suuri tragedia"Erdogan: Kurdien YPG-taistelijoiden vetäydyttävä Turkin vaatimalta "turvavyöhykkeeltä" – alue laajentunut aikaisemmasta sopimuksestaTurkin presidentti varoittaa: Hyökkäykset Syyriassa jatkuvat, jos kurdit eivät vetäydy – tulitauko päättyy illallaTurkki keskeyttää sotilasoperaationsa Pohjois-Syyriassa – USA:n varapresidenttiä kiitetään "miljoonien ihmishenkien säästämisestä"Syyria lähettää joukkoja pohjoiseen vastaamaan Turkin hyökkäykseenPutin ja Erdogan lämmittelivät Venäjän ja Turkin välejä
VenäjäSyyriaTurkkiTurkin hyökkäys SyyriaanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 13:02
    Aleksei Navalnyi

    Aleksei Navalnyi myrkytettiin: Julia-vaimo esitti todisteet

  • Eilen21:10
    Vladimir Putin

    Putin nähty sotilaspuku päällä

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä