Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainassa vapaaehtoisena taisteleva suomalainen: Sekä Ukraina että Venäjä valmistelevat suurhyökkäystä

7:01”Pelko pitää hengissä” – suomalainen Ola taisteli Ukrainassa etulinjassaMTV Uutiset haastatteli Olaa ensimmäisen kerran huhtikuussa 2023. Katso dokumentista, mitä hän kertoo haavoittumisestaan.
Julkaistu 01.04.2025 05:42
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

@RaijaKantomaa

Suomalainen vapaaehtoistaistelija Ola elää sotilaana leveämmin Ukrainassa kuin hitsarina Suomessa. Ukrainan sodan jälkeen hän aikoo etsiä uuden konfliktin.

Olan nimi on muutettu hänen henkilöllisyytensä suojaamiseksi. Taistelijan henkilöllisyys on MTV Uutisten tiedossa.

Ola on ollut vapaaehtoistaistelijana Ukrainassa kolme vuotta. Hän on parannellut aina välillä sotahaavojaan Suomessa.

– Donald Trumpin lyhyellä presidenttikaudella tilanne rintamalla on muuttunut entistä vaikeammaksi. Kaikesta on yhä pulaa, kuten ammuksista, ja miehet ovat väsyneitä. Tilanne on todella paha.

MTV Uutiset tavoitti vapaaehtoistaistelija Olan maaliskuun viimeisenä päivänä Ukrainan Harkovasta, jossa hän odottaa yksikkönsä kanssa seuraavaa käskyä ja kohdetta rintamalla.

– Nyt Ukraina valmistelee todella isoa hyökkäystä ja isoja taisteluja monella rintamalohkolla. Uskoisin, että meidät lähetetään seuraavaksi etulinjaan.

Tammikuussa Ola solmi uuden sopimuksen tiedustelupalvelun alaisuudessa toimivan Kraken-erikoisyksikön kanssa. Ola vaikuttaa olevan erityisen otettu valinnastaan arvostettuun erikoisyksikkö Krakeniin, joka on Ukrainan sotilastiedustelun alainen yksikkö.

– Venäläiset valmistautuvat myös suurhyökkäykseen. Kyllä varmaan tuossa ennen kesää tulee iso rähinä päälle. Yritetään ratkaista sota taistelemalla ja saada vallattua alueita takaisin.

Olan mukaan Kiovan pommitukset pari viikkoa sitten olivat painajaismainen muistuma sodan alusta.

– Kiovaa pommitettiin ohjuksilla neljä, viisi päivää ja yötä ihan kunnolla. Helikopterit olivat koko ajan ilmassa. Kiovalaiset olivat helisemässä.

Ola jäi sotakoukkuun

Ensimmäisen kerran Ola haavoittui maaliskuussa 2023 käydyssä taistelussa, jossa osa taistelutovereista menetti henkensä. Haavoittuminen tapahtui Olan syntymäpäivänä.

– Ehkä elämä oli se lahja, jonka sain, vaikka loukkaannuin, Ola kommentoi MTV Uutisille tapahtuneen jälkeen.

Molempiin käsiin ja jalkaan osuneiden kranaatinsirpaleiden vuoksi Olaa leikattiin ensin Ukrainassa ja myöhemmin Suomessa.

MTV Uutiset haastatteli Olaa ensimmäisen kerran Asian ytimessä -ohjelmaan huhtikuussa 2023. Koko haastattelun voi katsoa artikkelin yläosassa olevalta videolta.

Nyt Ola on palannut rintamalle oltuaan välillä kouluttajana Kiovassa.

– Olen hyökkäys- ja sabotaasitiedustelija. Tehtävään haki kahdeksan ja kolme valittiin. Minua on aina kiinnostanut tiedustelu ja siinä on myös parempi palkka.

Useista haavoittumisista ja traumaattisista kokemuksistaan huolimatta Ola ei näe itseään enää Suomessa tavallisessa työssä.

Tähän vaikuttaa merkittävältä osalta se, että Ukrainassa hän saavuttaa merkittävästi paremman elintason kuin Suomessa.

– Ukrainassa 500 eurolla elää herroiksi. Se on täällä vakiokuukausipalkka ja sotilaana saan yli 3 000 euroa, eikä täällä rahaa juuri mene mihinkään.

Asian ytimessä.doc: Kaikki siellä pelkää

Painajaiset menetetyistä aseveljistä jahtaavat suomalaista Dmitroa. Yhtä asiaa hän ei koskaan anna venäläisille anteeksi. Kaikki siellä pelkää -dokumentissa hän kertoo sodan aiheuttamista traumoistaan.

17:38Asian ytimessä.doc: Kaikki siellä pelkääDokumentin Katsominen vaatii MTV Katsomo -kirjautumisen.

Ola on tehnyt puolen vuoden sopimuksen erikoisyksikön kanssa. Kun Ukrainan sota päättyy, Ola aikoo tuntemiensa suomalaisvapaaehtoistaistelijoiden kanssa etsiä "uuden sodan tai konfliktin".

– Myös työ turvallisuusalalla voisi olla kiinnostava. Äitini ymmärtää valintani, koska hän näki viime kesänä Suomessa turhautumiseni.

Ola kertoo olleensa kesällä Suomessa uusimassa passin ja hoitamassa asioitaan parin viikon ajan.

– Se riitti pitkäksi aikaa ja totesin, että minulla ei ole täällä elämää. Pitkästyin ja äitini näki, miten turhautunut olin.

Pitkän tauon jälkeen lähtöä uudelleen rintamalle helpotti myös pari vuotta sitten sotasairaalassa alkaneen romanssin päättyminen hiljattain.

Ola tapasi sairaalassa ukrainalaisen naissotilaan, joka teki lähinnä paperitöitä armeijassa, eikä toiminut taistelutehtävissä. Romanssi on nyt kuitenkin tullut päätökseen.

– Taistelijan puolisona oleminen taisi olla liikaa, vaikka hän oli ukrainalainen. Me kumpikin olimme kovapäisiä, mutta ongelmia tuotti myös kieli- ja kulttuurierot.

Ola myöntää lopuksi, että hänen aikomuksensa palata rintamalle vaikutti romanssin päättymiseen.

Omat rahat varusteisiin

Ola on ostanut omalla rahalla hyvät taisteluvarusteet, sillä legioonan tarjoamat eivät ole hänen mielestään riittävän turvalliset. Hän oli valmis satsaamaan pelkästään kypärään 500 euroa.

– Kun viimeksi haavoituin, menetin kaikki varusteet. Haluan mieleiset ja tarpeeksi suojaavat, joten käytin suojavarusteisiin kaikkiaan 3 500 euroa omaa rahaa.

Ola vapaaehtoistaistelijaOlan päällä on omilla rahoilla ostetut varusteet.

Ola arvioi, että Ukrainan sota on jumissa osittain korruption sekä byrokratian vuoksi.

– Ukrainassa johtaminen on huonoa, koska ikääntyneet korkeimmat upseerit ovat saaneet neuvostoaikaisen koulutuksen. Nuoremmat on pätevämpiä. Olen nähnyt, kuinka kovaa ja usein nuoret kadetit treenaavat.

Taisteluväsymys koettelee joukkoja esimerkiksi joistakin Ukrainan armeijan yksiköistä lomille on vaikea päästä.

– Sota on pahentunut vuosien 2022–2023 jälkeen, sillä nyt saa pelätä koko ajan kranaatilla varustettuja drooneja. Äänen kuultuasi, sinulla on vain pari sekuntia aikaa pelastautua.

Ola on todennut omiin silmin Asian ytimessä.docissa haastatellun Suomen ja Ukrainan kansalaisen Ukrainan armeijan kersantin Dmitron kertomat ongelmat sodassa.

– Ukrainan armeijan joissakin joukko-osastoissa alkoholi on iso ongelma ja venäläiset sotilaat käyttävät taasen huumeita.

Lue myös: Suomalainen Dmitro näki Ukrainassa nuoren pojan palavan tankissa: "Viha ja kosto auttavat"

Hengissä käskyjä kyseenalaistamalla

Olan mukaan suomalaisia vapaaehtoisia tulee yhä Ukrainaan, mutta monelle pari ensimmäistä taistelutehtävää on jo liikaa.

Hänen arvionsa mukaan suomalaisia on Ukrainassa tälläkin hetkellä ehkä jopa viitisenkymmentä sotilasta.

– Monelle legioonaan tulleelle on käynyt niin, että henki lähtee jo ensimmäisellä tehtävällä. Osa intoa puhkuen sotimaan tulleista vapaaehtoisista on lähtenyt saman tien kiireen vilkkaa takaisin Suomeen.

Olan mukaan monella suomalaisella vapaaehtoisella ei ole ollut mitään käsitystä, miten kovaa ja raakaa menoa rintamalla on.

Lue myös: Ukrainassa haavoittunut suomalaistaistelija MTV:lle: Ukrainan armeijalla isoja puutteita

Ola kertoo pysyneensä hengissä kyseenalaistamalla käskyjä. Hän ei ole suostunut lähtemään itsemurhatehtäviin.

– Viime talvena saimme käskyn kymmenellä hengellä vallata asemat. Sieltä oli vain yksi pelastautumistie ulos ja yksi sisään. Meille kerrottiin, että siellä on kymmenkunta sotilasta, mutta oma tiedustelumme paljasti sotilaiden todelliseksi määräksi peräti kolmekymmentä. Kaiken lisäksi he olivat erikoisjoukkojen sotilaita. Kieltäydyimme emmekä menneet tapattamaan itseämme.

Kieltäytyminen on ainakin legioonassa Olan mukaan mahdollista, eikä siitä rangaista kuten Ukrainan armeijassa.

– Jos useimmat taistelijat uskaltavat sanoa kieltävän vastauksen ääneen, niin kyllä komentaja uskoo meitä.

Edes käsky etulinjaa ei tässäkään tilanteessa hetkauta Olaa, vaan se on niin sanotusti normihommia.

– Sota ei ole tullut painajaisiin. Olen jo turtunut sotimiseen. Suomalaisilla on hyvä tilanne eikä vapaaehtoistaistelijoita ole viime aikoina kaatunut.

Ola ei usko rauhaan vielä huhtikuussa, kun presidentti Trump on ollut vallassa kolme kuukautta.

– Täällä on myös mediassa arvioitu , että rauha tulisi vasta ensi vuoden puolella. 

Lisää aiheesta:

Suomalainen Dmitro näki Ukrainassa nuoren pojan palavan tankissa: "Viha ja kosto auttavat"Ukrainassa haavoittunut suomalainen rakastui sotasairaalassaRiku, 31, tietää, millaista on sotia Ukrainassa – eturintamalla nyt uudenlainen uhka: "Ehkä isoin peikko""Kyydissä oli pelkkiä ruumissäkkejä" – Ukrainassa sotinut suomalainen kokee selvinneensä Bahmutissa lottovoittomaisella tuurillaUkrainalaissotilas kuvaa sotaa täydeksi lihamyllyksi: "He saavat nautintoa kiduttamisesta ja tappamisesta"Suomalaismies sotii tarkka-ampujana Ukrainan ja Venäjän rajalla – "Tulin tänne auttaakseni, en siksi, että haluaisin ampua ihmisiä"
Ukrainan sotaAsian ytimessä.docVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen19:40
    Kulttuuri

    Aleksi Suomesta tuo sodan jäljet ihmisessä kaikkien nähtäville: "Sotilas traumatisoi keskimäärin viisi ihmistä ympärillään"

  • Eilen17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"

  • Eilen13:24
    Venäjä

    Venäjä: Aika rauhan saamiseksi Ukrainaan alkaa olla "ohi"

  • Eilen09:35
    Vladimir Putin

    Kremlin media vaikeni Putinin syntymäpäivästä – professori kertoo karun syyn

  • ti22:07
    Vladimir Putin

    Syntymäpäiväsankari Putin kommentoi Ukrainan iskuja syvälle Venäjälle