Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan edustaja varoittaa: "Huomenna jopa ohjuksia voi pudota Berliiniin, Pariisiin tai Lontooseen"

Arkistokuva: Ilmatorjuntaohjus Ukrainassa
Arkistokuva: Ilmatorjuntaohjus UkrainassaAOP
Julkaistu 13.09.2025 06:21

MTV UUTISET – STT

YK:n turvallisuusneuvosto kokoontui Puolan pyynnöstä hätäkokoukseen venäläisdroonien ilmatilaloukkausten vuoksi.

Puola ja sen liittolaiset tuomitsevat yhteislausunnossaan venäläisdroonien ilmatilaloukkaukset Puolassa aiemmin tällä viikolla.

Lausunto annettiin perjantaina ennen YK:n turvallisuusneuvoston hätäkokousta. Siitä kertoi muun muassa Puolan ulkoministeriö.

– Olemme täällä ilmaisemassa vakavan huolemme ja kiinnittämässä kansainvälisen yhteisön huomion jälleen yhteen räikeään kansainvälisen oikeuden ja YK:n peruskirjan rikkomukseen, jonka Venäjä on tehnyt, Puolan ulkoministeriön edustaja Marcin Bosacki kertoi toimittajille ennen hätäkokousta.

Lue myös: Venäjä närkästyi Suomen-suurlähettiläänsä puhuttelusta

Lausunnossa Venäjän toimia kuvataan holtittomiksi, ja niiden sanotaan tuovan koko aluetta lähemmäksi konfliktia kuin koskaan aiemmin. Lausunnossa maat kehottavat Venäjää välttämään uusia provokaatioita.

Lausunnon ovat allekirjoittaneet Puolan lisäksi 26 muuta EU:n jäsenvaltiota sekä muun muassa Ukraina, Yhdysvallat, Japani ja Kanada.

Puolan mukaan venäläisdroonit loukkasivat sen ilmatilaa keskiviikon vastaisena yönä useita kertoja. Venäjä on kiistänyt, että Puola olisi ollut sen droonien kohteena.

Ukraina: Kauempana rauhasta kuin koskaan

Puolan pyynnöstä YK:n turvallisuusneuvosto kokoontui perjantaina hätäkokoukseen. YK:n poliittisten ja rauhanrakennusasioiden pääsihteeri Rosemary DiCarlo sanoi kokouksen aluksi, että tämänviikkoiset tapahtumat alleviivaavat riskiä tilanteen kärjistymiseen.

Lue myös: Venäjä närkästyi Suomen-suurlähettiläänsä puhuttelusta

Yhdysvaltain edustaja Dorothy Shea taas vannoi puheenvuorossaan, että Yhdysvallat seisoo Nato-liittolaistensa rinnalla.

– Voitte olla varmoja, että puolustamme Nato-alueen jokaista tuumaa.

Puolan Bosacki kehotti neuvostoa vastaamaan Venäjän rikkomuksiin tuomitsemalla ne yhtenäisesti, yksiselitteisesti ja välittömästi.

– Päätöksemme seistä Ukrainan rinnalla sekä puolustaa suvereniteetin ja alueellisen koskemattomuuden periaatteita on horjumaton, hän sanoi.

Ukrainan edustaja Andri Melnyk taas arvioi, että rauhasta ollaan nyt kauempana kuin koskaan. Jos eskaloitumiseen ei reagoida päättäväisesti, Venäjä ei pysähdy Puolaan, hän sanoi.

– Huomenna drooneja tai jopa ohjuksia voi pudota Berliiniin, Pariisiin tai Lontooseen.

G7-maat pohtivat lisäpakotteita Venäjälle

G7-maiden ministerit ovat keskustelleet lisätoimista Venäjän painostamiseksi, kertoo Kanadan valtiovarainministeriö.

Ryhmän puheenjohtajamaana toimiva Kanada järjesti virtuaalisen kokouksen paikallista aikaa perjantaina. Kokouksessa maiden valtiovarainministerit keskustelivat lisätoimista, joilla painostaa Venäjää lopettamaan hyökkäyssotansa Ukrainassa.

Ministerit sopivat muun muassa tutkivansa mekanismeja, joilla Ukrainan taloudellista tukea voitaisiin lisätä entisestään. Maat keskustelivat myös mahdollisista lisäpakotteista Venäjälle.

Lue myös: Trump: Venäjän droonit saattoivat lentää Puolassa vahingossa

Uusi teoria: Ukrainan "poikkeuksellinen" häirintä saattoi harhauttaa lennokit Puolaan

Lisää aiheesta:

Natolta varoitus: Venäjän lopetettava ihmishenkiä vaarantava toimintansaUSA vakuutti YK:ssa puolustavansa koko NatoaNaton pääsihteeri uhmakkaana: Puolustamme jokaista tuumaa liittouman alueestaTrump keskustelee Puolan presidentin kanssa – tämä Venäjän drooni-iskusta tiedetään nytUkrainan turvatakuiden sotilaallista osuutta valmistellaan parhaillaan – "Muistamme Budapestin virheen"Euroopan unioni pääsi sopuun uudesta Venäjän vastaisesta pakotepaketista – MTV seurasi sotaa
Ukrainan sotaYKVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla