Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uimataidoton 4-vuotias pulikoi yksin lastenaltaassa, kun isä ramppasi saunassa ja syvässä altaassa – uimavalvojien puhuttelut eivät tehonneet

Julkaistu 30.03.2023 13:58
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Isä jätti nelivuotiaan pikkupoikansa lukuisia kertoja yksin lastenaltaaseen uimahallissa. Tämä toi miehelle tuomion lapsensa heitteillepanoista.

Rikokset tapahtuivat kesäkuussa 2021 Helsingissä.

Mies oli kolmena eri päivänä uimassa nelivuotiaan poikansa kanssa Itäkeskuksen uimahallissa Helsingissä. Uimahallissa työskennelleen uimavalvojan mukaan mies jätti joka kerralla pienen lapsensa useita kertoja yksin pulikoimaan lastenaltaaseen.

Mies kävi joka uimahallireissullaan useita kertoja saunassa ja uimassa syvässä altaassa itsekseen. Uimavalvojan mukaan pieni uimataidoton lapsi oli näiden käyntien aikana 5–10 minuutin ajan aina itsekseen lastenaltaassa, jossa on metri vettä syvimmässä päädyssä.

Noin kahden metrin päässä lastenaltaasta on syvä allas, jossa vettä on syvimmässä kohdassa neljä metriä.

Isä nyökkäili vastaukseksi

Uimavalvoja kertoi oikeudessa, että kävi toisen valvojan kanssa useita kertoja jokaisen uimahallireissun yhteydessä kertomassa miehelle, ettei hän saa jättää poikaansa yksin valvomatta.

Uimavalvojat puhuivat miehelle suomea ja yrittivät elehtiä sanomansa perille. Yhdellä kerralla miehen mukana oli suomea puhuva kaveri, jonka välityksellä uimavalvojat yrittivät myös saada viestiä perille.

Mies nyökkäili heille hyväksymisen merkiksi, mutta jätti aina uudestaan lapsensa yksin.

Mies kertoi oikeudessa, ettei ymmärtänyt suomea riittävän hyvin, jotta olisi tajunnut uimavalvojien puheet. Isän mukaan poika karkasi saunasta altaalle.

Isä kiisti jättäneensä lastaan yksin, hänen mukaansa lastenaltaalla oli aina muita aikuisia ja myös uimavalvojat valvoivat altaita monitoriensa välityksellä.

Mies sanoi, että poika on hänelle tärkeä ja rakas. Mies kertoi pitävänsä pojastaan hyvää huolta, eikä jättäisi lastaan vaaraan.

4:42Lapsi oli hukkua helsinkiläisessä uimahallissaVuonna 2017 Suomessa puhutti video, jolla viisivuotias kamppaili hengestään helsinkiläisessä uimahallissa eikä kukaan huomannut hukkumassa ollutta lasta.

Lue myös juttu: Video: Lapsi kamppaili sivullisten silmien alla hengestään uimahallissa, suuri osa paikallaolijoista ei tunnistanut hukkuvaa

Aiheutti hukkumisvaaran

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi miehen kolmesta eri päivinä tapahtuneesta heitteillepanosta. Käräjäoikeus uskoi sen, ettei isä osannut riittävästi suomea ymmärtääkseen uimavalvojien puheet. 

Käräjäoikeus kuitenkin totesi, että isänä miehen olisi pitänyt ymmärtää itsekin, ettei pientä lasta voi jättää yksin veden ääreen.

Mies valitti ratkaisusta Helsingin hovioikeuteen, joka oli samaa mieltä käräjäoikeuden kanssa. Hovioikeuden mukaan isä oli jokaisella uimahallikäynnillään aiheuttanut lapselleen hukkumisvaaran.

Hovioikeuden mukaan miehen toiminta oli vanhempana ja huolenpitovelvollisena lähtökohtaisesti piittaamatonta ja lapselle vahingollista ja vaarallista. Lisäksi mies toisti toimintansa kolmena eri päivänä, vaikka uimavalvojat huomattivat hänelle siitä.

Hovin mukaan miehen teon moitittavuutta vähensi se, että isä oli jättänyt lapsen yksin veteen paikassa, jossa oli kuitenkin muita aikuisia paikalla ja jossa suoritettiin uimavalvontaa.

Isä sai rikoksistaan rangaistukseksi 80 päiväsakkoa, joista hänelle kertyy maksettavaa 480 euroa. Lisäksi hän joutuu maksamaan pojalleen kärsimyskorvauksia yhteensä 1800 euroa.

Tuomiosta kertoi ensimmäisen Ilta-Sanomat. 

Lue myös: 6-vuotias karkasi veteen ja hukkui, kun isä kääri sätkää – kolmekymppinen isä syytteessä törkeästä kuolemantuottamuksesta

Alle kaksivuotias löytyi piharakennuksesta likaisena ja reagoimattomana – äidille sakot ja lapselle 2000 euron korvaukset

Vaimo kaatui lattialle ja kielsi auttamasta – mies soitti apua vasta kolmen päivän päästä, vaimo kuoli sairaalaan

Näin Porvoon uimahallin traaginen hukkumiskuolema tapahtui: 7-vuotias uimataidoton poika ehti olla veden alla lähes viisi minuuttia – lasta elvytettiin tuloksetta

Nuori äiti jätti 4-vuotiaan yksin kotiin ja lähti illanviettoon – kylmettynyt lapsi itki yksin ulkona yöasussa

Lisää aiheesta:

Uimataidoton kolmevuotias putosi kalliolta syvään veteen – miehen käsittämätön toiminta tuli kalliiksiVanhemmat käänsivät vain hetkeksi katseensa, ja lapsi hyppäsi kuolemaansa7-vuotias hukkui uimahallissa Porvoossa: Iltapäiväkerhon vetäjät syytettynä – "Olen todella pahoillani"6-vuotias karkasi veteen ja hukkui, kun isä kääri sätkää – järkyttävää onnettomuutta puidaan käräjilläVanhus ahdisteli 11-vuotiasta poikaa uimahallissa Vantaalla – hyväksikäyttäjän ontuvat selitykset eivät menneet läpi oikeudessa Video: Näin 5-vuotias kamppaili yksin hengestään uimahallissa – saunaan lähteneen äidin tuomio koveni Helsingin hovioikeudessa
OikeudenkäynnitLapsetLastensuojeluVanhemmuusHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 05:45
    Tampere

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 31.10.15:36
    Kotimaa

    16-vuotias poika iski aikuista uhria veitsellä Jyväskylässä – syyte tapon yrityksestä hylättiin