Narges Mohammadi sai tämänvuotisen Nobelin rauhanpalkinnon taistelustaan naisten sortoa vastaan Iranissa sekä työstään ihmisoikeuksien ja vapauden puolesta.
Iranilainen aktivisti Narges Mohammadi palkittiin Nobelin rauhanpalkinnolla sunnuntaina Oslossa järjestetyssä seremoniassa.
Mohammadi on tällä hetkellä Teheranissa sijaitsevassa Evinin vankilassa, mutta hänen 17-vuotiaat kaksoslapsensa Ali ja Kiana Rahmani ottivat palkinnon vastaan ja pitivät puheen äitinsä puolesta.
Seremoniassa Mohammadia edusti symbolisesti hänen muotokuvansa ja tyhjä tuoli. Uutistoimisto Reutersin mukaan tyhjä tuoli korosti sitä, että hän on yksi harvoista palkinnon saajista, joita on estetty osallistumasta seremoniaan rauhanpalkinnon perustamisesta vuodesta 1901 lähtien.
Mohammadi sanoi puheessaan, että iranilaiset voittavat lopulta autoritaarisen hallinnon, joka on menettänyt pätevyytensä ja kannatuksensa.
Parhaat keinot tämän saavuttamiseen ovat jatkuva vastarinta ja väkivallattomuus.
– Iranin kansa tulee sitkeästi voittamaan sorron ja autoritaarisuuden. Älkää epäilkö, se on varmaa, Mohammadi totesi puheessaan.

