Tuottaja muistelee uutispommia: Lehdistö mukana pimityksessä ja lahjonnassa
Vastaava tuottaja Barita Rosenström joutui yhden uransa suurimman uutisen eteen parikymppisenä toimittajana. Rosenström kertoo niin sanotun Salora-jutun tiedotuksen kangerrelleen, koska toimittajat, joiden olisi pitänyt kirjoittaa veronkierrosta ja lahjonnasta, olivat itsekin ottaneet vastaan lahjustelevisioita.
Barita Rosenströmin uran ensimmäinen iso uutinen osui kohdalle 1970-luvun puolivälissä, kun hän työskenteli parikymppisenä toimittajana Yleisradion aluetoimituksessa.
– Poliisi kutsui toimittajat koolle tiedottaakseen suuresta verohuijauksesta. Suomalainen televisio-, radio- ja elektroniikkayritys Salora oli myynyt televisiovastaanottimia ohi kirjanpidon. Lisäksi yrityksen pääjohtaja ja valtiollista Valco-kuvaputkitehdasta ajanut Jouko Nordell oli yrittänyt lahjoa hallituksen ministereitä ja virkamiehiä ilmaisilla stereoilla. Epäilyissä nousi esille muun muassa pääministeri Kalevi Sorsan nimi, Rosenström kertoo.
Juttuja huijauksesta alettiin tehdä saman tien.
– Koska teksteissä ei tuohon aikaan saanut mainita tavaramerkkejä, muotoilin kirjoittaessani, että epäilyn kohteena oli "eräs tv-tehdas Salossa". Salossa tosin oli vain yksi TV-tehdas. Viimeistään jutun edetessä oikeudenkäyntiin kaikille tietysti tuli selväksi, että kyseessä oli Salora.
– Tapaukseen liittyvä hyvä veli -organisaatio vaikutti ulottuvan toimittajiin asti. Oikeastaan jo tiedotustilaisuudessa levisi sellainen ilmapiiri, että "te nuoret toimittajat ette nyt ymmärrä, ettei tässä ole mitään ongelmaa – ei tästä pidä tehdä uutista".
Juttu kuitenkin vyöryi eteenpäin. Saloran todettiin muun muassa kestinneen verohallituksen pääjohtajaa kalastus- ja ulkomaanmatkoilla samaan aikaan, kun yrityksen asiat jo olivat viranomaisten tutkittavina.
Verohallituksen pääjohtaja joutui jättämään paikkansa sekä maksamaan sakkoja ja vahingonkorvauksia lahjonnan vastaanotosta. Nordell tuomittiin vankeuteen törkeästä veropetoksesta ja lahjonnasta. Valcon toiminta päättyi pian tappiollisena.
Ministereitä ei koskaan asetettu syytteeseen.
– Surullista on, että jotkin koko systeemistä osittain tietoisia olleet päällikkötoimittajat yrittivät pimittää informaatiota ja laittaa nuoria toimittajia ruotuun. Ensimmäistä kertaa jouduin epäilemään oman ammattikuntani ihmisiä. Ei tuntunutkaan olevan ihan selvää, että lehdistö on taho, joka toimii aina oikein.
– Suoraan sanottuna moni kollegakin oli hakenut televisioita itselleen, Rosenström sanoo.
Studio55.fi/Piia Simola
Kuvat: Colourbox.com, Lehtikuva
Uusimmat
-
01:01
Menikö Marinin, Purran ja Orpon kohtaaminen ohi? Katso MTV:n Pääministeritentti tästä
-
23:54
Britannian puolustusministeri suitsutti Suomen ja Ruotsin reservijärjestelmää – "Olemme kateellisia"
-
23:10
Kiinteistöpalvelualalla saavutettiin sittenkin sopu, lakko peruuntui viime hetkellä
-
23:04
Purra haastoi Orpon Suomen ilmastotavoitteista: "Sinulla on varaa maksaa sähköstä"
-
22:56
Näin Marin, Orpo ja Purra pärjäsivät MTV:n tentissä – Pöllöraadilta selkeä näkemys voittajasta
-
22:56
Laulaja Eriniltä painavaa asiaa nykynuorista ja mielenterveydestä: "Olen ehdottomasti sitä mieltä, että meidän pitäisi..."
-
22:22
Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta – Marin pyysi anteeksi pitkän väännön jälkeen
-
22:10
Fasismi-väittely leimahti! Marin pyysi Orpolta anteeksi, mutta ei Purralta: "Riikka tässä maalaa olkiukkoja seinälle" – MTV:n Pääministeritentti hetki hetkeltä
-
22:01
Paavi Franciscus joutui sairaalaan
-
21:48
Nyrkkeilylegenda Volodymyr Klytshkolta suorat sanat olympiapomosta: "Palvelee Venäjän värejä"
-
21:39
Lentoonlähtö meni mönkään: Varjoliitäjä juuttui puuhun 1,5 tunniksi Lapinjärvellä
-
21:32
Marinilla ja Orpolla tiukka yhteenotto: "Minäpä kerron, mitä kokoomuksen leikkauslinja tarkoittaa"
-
21:30
Verot alas vai ylös? Näin Marin, Purra ja Orpo vastasivat
-
21:09
Marin, Orpo ja Purra löysivät yllättäen yhteisen verokiristyskohteen: "Historiallinen hetki!"
-
21:05
Arviot: Venäjä lisää kyberiskuja Ukrainan liittolaisiin – MTV seuraa sotaa
-
20:51
Leikataanko, mistä ja miten paljon? Talouskysymys ajoi Marinin, Orpon ja Purran heti eripuraan
-
20:41
Petteri Orpo: "Demarien talouslinja on tyhjä"
-
20:32
Anni Ihamäki hehkuu vuosi sitten napatuissa raskauskuvissa: "Aika menee niin äkkiä!"
-
20:12
Mopoautokuski sai tarpeellisen oppitunnin fysiikan laeista – näinkin voi käydä oman elämänsä kimiräikkösille
-
20:08
Suomen Davis Cup -lohko arvottu – "Kaikki maat ovat kovia, kuten mekin"
-
Lataa lisää