Koronapandemian vuoksi monelta suomalaiselta peruuntui ulkomaanmatka. Rahojen palautuksissa on venytetty lain rajoja, sillä palautusajat ovat olleet jopa kuukausien mittaisia.
Tuomo Iivosen oli tarkoitus lähteä perheensä sekä ystäväperheiden kanssa lomamatkalle. Koronapandemian vuoksi matka peruuntui, mutta perheet eivät ole saaneet vieläkään korvauksia.
– Kun lento peruttiin, meille luvattiin, että kaikki rahat palautetaan. Kukaan ei vastaa matkayhtiöstä, puhelut menevät suoraan vastaajaan. Messengerin kautta olemme saaneet tiedon, että olemme takaisinmaksujonossa, kertoo Iivonen.
Iivosen perhe ei ole saanut matkayhtiöltä sähköpostia asiaan liittyen. Hän kuitenkin kertoo, että samalle matkalle lähdössä olleista ystäväperheistä yhdelle on tullut tänään sähköposti.
– He maksoivat melkein 3000 euroa matkasta koko perheelle ja heille tullaan palauttamaan 900 euroa. Se on ainoa, mitä on kuulunut, huokaisee Iivonen.
Iivosen perheellä on matkassa kiinni useampi satanen.
– Ei meidänkään perheessä ihan raha puussa kasva, olisi mukava saada takaisin.
Tilanne ei ole lainmukainen
Kilpailu- ja kuluttajaviraston ryhmäpäällikkö Satu Toepferin mukaan tilanne ei ole lainmukainen.

