Suomen presidentti Stubb kertoi, että Zelenskyi ja Trump kävivät tapaamisensa jälkeen yli tunnin mittaisen puhelinkeskustelun eurooppalaisjohtajien kanssa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin mukaan rauha Ukrainassa on paljon aiempaa lähempänä.
Trump kommentoi asiaa tavattuaan Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin Floridassa sunnuntaina.
– Uskon, että olemme pääsemässä paljon lähemmäksi, ehkä jopa erittäin lähelle, Trump sanoi tapaamisen jälkeisessä tiedotustilaisuudessa.

Zelenskyi sanoi, että sopuun on päästy muun muassa Yhdysvaltojen Ukrainalle tarjoamista turvatakuista. Zelenskyi korosti turvatakuiden olevan keskiössä pysyvän rauhan saavuttamiseksi.
Zelenskyi kommentoi maanantaina pyytäneensä Trumpilta turvatakuita 50 vuodeksi. 20-kohtaisessa rauhansuunnitelmassa Yhdysvaltojen turvatakuiden kesto on huomattavasti lyhyempi, 15 vuotta.
Trumpin mukaan lähiviikkojen aikana saadaan selville, onko sota Ukrainassa mahdollista saada päätökseen.
– On mahdollista, että sitä (sopua) ei tapahdu. Muutaman viikon sisällä saamme tietää, kumpaan suuntaan asia kääntyy, Trump sanoi.
Zelenskyin mukaan Ukrainan ja Yhdysvaltojen edustajat tapaavat eurooppalaisten johtajien kanssa tammikuussa Yhdysvalloissa. Zelenskyi kertoi myös, että Yhdysvaltojen ja Ukrainan edustajat tapaavat ehkä jo ensi viikolla viimeistelläkseen kohtia, joista sunnuntaisessa tapaamisessa neuvoteltiin.
