Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trafi vastaa: Romuauton ostaminen palkkioalennuksen toivossa – sallittua vai ei?

"Oleellistahan on, että me saamme paljon autoja, jotka ovat romutusvaiheessa, sinne viralliseen kierrätyspisteeseen", kommentoi Trafin Juha Kenraali romutuspalkkioasiaa.
"Oleellistahan on, että me saamme paljon autoja, jotka ovat romutusvaiheessa, sinne viralliseen kierrätyspisteeseen", kommentoi Trafin Juha Kenraali romutuspalkkioasiaa.Lehtikuva
Julkaistu 04.09.2015 05:45
Toimittajan kuva

Aino Kivistö

aino.kivisto(at)mtv.fi

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin tietojohtaja Juha Kenraali kommentoi MTV Autojen aikaisemmin uutisoimaa tapausta, jossa autoa ostaneelle miehelle oli tarjottu mahdollisuutta ostaa romuauto, ja siitä saadun romutustodistuksen avulla saada alennusta uudesta autosta.

Juha Kenraali uskoo, että erikoisen menettelyehdotuksen kohteeksi osunut mies oli huolestunut erityisesti lyhyen autonomistusajan takia.

– Me emme ota kantaa sinänsä, että kuinka kauan henkilö on omistanut sen romutettavan auton, kunhan hän on omistanut sen ennen kuin sen romuttaa, ja sitten ostaa uuden auton, Kenraali sanoo.

Omistusajalla ei merkitystä

Omistusajalla, oli se sitten viikko tai 10 vuotta, ei siis ole romutuspalkkion kannalta väliä ja automyyjän ehdottama menettely hyväksyttävää.

– Se on kyllä ihan laissa siinä mielessä sallittu. Tai sanotaan näin päin, että me täältä viranomaisnäkökulmasta sanomme, että ei se ole kiellettyäkään.

Myös Kilpailu- ja kuluttajavirastosta kerrotaan, että menettely ei aiheuta ongelmia kuluttajalle.

Omistusajan rajaamista oli Kenraalin mukaan harkittu, mutta sitä ei nähty tarpeelliseksi toimenpiteeksi romutuspalkkiokokeilun aikana.

– Oleellistahan on, että me saamme paljon autoja (kierrätettäviksi), jotka ovat romutusvaiheessa, sinne viralliseen kierrätyspisteeseen ja toisaalta sitten tilalle liikenteeseen mahdollisimman vähäpäästöisiä autoja.

Kenraali sanoo, että palkkiokampanjalla ei ole tavoiteltu tilannetta, jossa suuri osa romutukseen palkkiomenettelyn kautta päätyvistä autoista tulisi autokauppojen varastoista. Hän uskookin, että valtaosa kierrätykseen romutuspalkkion ansiosta päätyvistä autoista on muunlaisia tapauksia.

Lisää aiheesta:

Sadat suomalaiset romuttivat useita autojaan muhkean palkkion toivossa, mutta rahaa saakin vain yhdestä: "Tulemme tekemään kaikkemme, että..."Porsaanreikä ammottaa apposen auki – yksi sankari hakee Traficomilta suorastaan mammuttimaista romutuspalkkiotaVanhoja autoja romutettiin viime vuonna ennätysmäärä – auto saa uuden elämän 600 kattilanaPurkamoyrittäjä avautui romutuspalkkion ongelmista Ylelle: "Ajan huonommalla autolla kuin ne, jotka puran"Suosittu porsaanreikä tukittiin – palveleeko romutuspalkkio enää ketään?Auto meni rikki ja uusi pitäisi saada – miten päästä vanhasta eroon?
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 09:59
    Lifestyle

    Kun BMW-kuskin tutun reitin yksityiskohta muuttui, rysähti – katso varoittava video Helsingistä

  • 08:24
    Liikenneturvallisuus

    Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?

  • 6.12.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • 5.12.11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä

  • 3.12.13:29
    Brasilia

    Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?