Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Toyotalta luvassa isoja uutisia Japanin MM-rallissa

Kalle Rovanperä
Kalle Rovanperä
Julkaistu 25.10.2022 10:03

TONI HEINONEN – MTV URHEILU

Rallin MM-sarjan tämän kauden mestaritiimin odotetaan kertovan ensi kauden suunnitelmistaan vuoden päätöskisassa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Chilen MM-ralli 11.–14.9.
La: EK:t 7–12 klo 15.07 alkaen
Su: EK:t 13–16 klo 14.23 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Toyota varmisti toisen perättäisen valmistajien mestaruutensa viime viikonloppuna ajetussa Katalonian MM-rallissa. Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen olivat napanneet kuljettajien ja kartanlukijoiden MM-tittelit jo edellisessä osakilpailussa Uudessa-Seelannissa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Ott Tänakin uusi osoite paljastui Toyota-pomojen puheista – ja se on parasta, mitä rallin MM-sarja saattoi toivoa

Toyotan ensi kauden suunnitelmien yllä on vielä pieniä kysymysmerkkejä. Se on varmaa, että mestari Rovanperä jatkaa tiimissä. Tiettävästi myös Elfyn Evansilla on ensi vuodesta sopimus japanilaisvalmistajan kanssa.

Katalonian MM-rallin voittanut Sebastien Ogier on puolestaan ilmoittanut, että hän voisi ajaa myös ensi vuonna osittaisen kauden. Myös Ogierin kanssa Toyotan kolmosautoa tällä kaudella jakanut Esapekka Lappi on kertonut halukkuudestaan jatkaa tiimissä.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalta vihjailevaa puhetta Toyotan ensi kauden kuljettajista – "Herätän kysymyksen"

Hurjimmissa huhuissa Toyotalle on tuotu takaisin Hyundai-kuski Ott Tänakia. Virolaistähti Tänak ilmoitti Katalonian MM-rallin jälkeen, että hän päättää Hyundai-sopimuksensa tähän kauteen.

Tallipäällikkö Jari-Matti Latvala ei vielä vahvista ensi kauden kuljettajakokoonpanoa, mutta antaa siitä vahvan vihjauksen.

– En voi kertoa mitään virallista, mutta kysymys on: jos voittaa kaikki mestaruudet, onko mitään järkeä tehdä muutoksia? Tämä ei ole kuitenkaan minun päätökseni. Toivottavasti meillä on jotain uutisia, kun saavumme Japaniin, Latvala viittasi kauden päätöskilpailuun, joka ajetaan 10.-13. marraskuuta.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala voi joutua Ott Tänakin kanssa ikävään välikäteen – asiantuntija: Tommi Mäkisenkin tekemä huomautus kaikuu kuuroille korville

MTV Urheilun tietojen mukaan Toyota kertoo Japanissa toisenkin ison uutisen. Kuten MTV Urheilu uutisoi jo aiemmin, Toyota testasi hiljattain kehitysvaiheessa olevaa Rally2-luokituksen kilpuriaan Keski-Suomessa. Tiettävästi Toyotan uusi Rally2-projekti on tarkoitus julkistaa Japanin MM-osakilpailun yhteydessä.

Rally2-autoilla kilpaillaan muun muassa rallin MM-sarjan WRC2-luokassa.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala esittää arvion, mitä Ott Tänakin loikasta seuraaToyota-pomo Jari-Matti Latvala lataa suoraan Ott Tänakista: "Tuhoaisimme tämän lajin"Ääni muuttui kellossa: Jari-Matti Latvalalta vahva vihjaus Toyotan kuskitilanteestaSekoittaako Ott Tänak Jari-Matti Latvalan suunnitelmat? Suomalaispomon toiveet voidaan jyrätäToyota yhä mystisenä kuskitilanteestaan – salaisuuden verhoa raotetaan myöhemminMM-rallitalli harkitsee ratkaisua, joka sopisi Teemu Suniselle – Toyotasta mallia? ”Mikään ei ole mahdotonta”
MM-ralliRalliJari-Matti LatvalaToyotaMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen17:17
    Sebastien Loeb

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • Eilen06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"