Toyotan rallitiimi ei paljasta ainakaan muutamaan viikkoon lopullista kuljettajakokoonpanoaan kaudelle 2023.
Kuljettajien mestaruus ratkesi viime viikonloppuna Kalle Rovanperälle Uuden-Seelannin MM-rallissa, mutta Toyotalla on vielä panoksia sarjassa. Valmistajien mestaruus on yhä jaossa, vaikkakin Toyota on tukevasti kiinni toisessa perättäisessä tuplassaan.
Toyota on ilmoittanut, että talli ei kerro ensi kautta koskevia kuljettajauutisia ennen kuin molemmat mestaruudet ovat ratkenneet. MTV Urheilu on kuullut saman viestin sekä tiimin tiedottajalta että tallipäällikkö Jari-Matti Latvalalta.
LUE MYÖS: Hyundain kuskipäätös avaamassa pelin, miten käy tallipaikkaa kärkkyvälle Teemu Suniselle? – "Hänellä on mahdollisuus"
Tämä tarkoittaa sitä, että uutisia voidaan saada aikaisintaan kahden viikon kuluttua käynnistyvän Katalonian MM-rallin jälkeen. Toyotalla on tilaisuus ratkaista merkkimestaruus hyväkseen Espanjassa jo ennen kauden päättävää Japanin osakilpailua, joka ajetaan marraskuun puolella.
Se on varmaa, että rallin tuoreet maailmanmestarit Kalle Rovanperä ja kartanlukija Jonne Halttunen jatkavat Toyotan ohjaamossa myös ensi vuonna. Rovanperän tavoin myös walesilaiskuljettaja Elfyn Evansilla on Toyotan kanssa sopimus kaudesta 2023.


