Tosielämän Bambi jätettiin eläinsuojan rappusille – äiti joutui todennäköisesti ammutuksi

Metsäkauriin vasa löysi uuden kodin Venäjältä Samaran alueelta, kun se jätettiin eläinsuojan ovelle. Katso videolta, millaisessa kunnossa eläin löytyi ja miten se voi nyt.
Eläinaktivisti Alexander Tsarev kertoo löytäneensä nääntyneen kauriin vasan pahvilaatikosta portailtaan. Eläin oli Tsarevin mukaan pienempi kuin vastasyntynyt. Tapauksesta kertoo uutistoimisto Reuters.
Lue myös: Peura syöksyi lasin läpi kampaamoon kesken hiustenleikkuun – Kauhistunut yrittäjä: "Se oli hullua, se juoksi päin seiniä"
– Se ei pystynyt edes kävelemään tai seisomaan. Neljän päivän jälkeen se ryhtyi yrittämään ylös ja alkoi liikkua hiukan aktiivisemmin. Noin viikon päästä se jo hyppi ulos aitauksestaan, Tsarev sanoo.
Vasa muistutti hätkähdyttävästi Disneyn animaatioelokuvan Bambia, ja sillä oli todennäköisesti myös samanlainen tausta. Tsarev uskoo, että metsästäjät ampuivat kauriin äidin ja toivat vasan Tsarevin eläinsuojalle.
Vasa jää eläinsuojan hoiviin, sillä se on liian tottunut ihmisiin
Oscar-niminen kauris on sittemmin kasvanut, ja sen valkoiset täplät ovat hävinneet. Se tulee hyvin toimeen muiden eläinsuojan eläinten, kuten koirien, kettujen ja vuohien kanssa.
Tsarevin mukaan Oscaria ei voi vapauttaa luontoon, koska se ei selviäisi omillaan.
– Se jäi tänne, koska oli niin tottunut meihin, ettei sitä voinut enää vapauttaa. Se tulee ihmisten luokse. Esimerkiksi kun veljeni ja hänen vaimonsa tulevat, se juoksee välittömästi lapsia vastaan, Tsarev selittää.
Tsarev pitää vaimonsa kanssa eläinsuojaa kotonaan. He auttavat loukkaantuneita ja hylättyjä eläimiä.
Uusimmat
-
23:30
Ukrainan ulkoministeri: Nato ei ole tehnyt käytännössä mitään auttaakseen Ukrainaa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:25
Kansainvälisen Jean Sibelius -viulukilpailun finalistit on valittu
-
23:16
Suomalainen Metsurin tarina palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla
-
23:06
Raju liikenneonnettomuus Jokioisissa – onnettomuusautoissa 6 ihmistä, 2 loukkaantui vakavasti
-
22:59
MTV Uutiset USA:ssa: "Silmiinpistävää on, että kukaan ei tunnu olevan erityisen yllättynyt Texasin kouluampumisesta"
-
22:34
Finnairin Tokioon matkalla ollut kone kääntyi takaisin Helsinkiin Huippuvuorten kohdalla – syynä tekninen vika
-
22:19
Top Gearista tuttu ex-kuskikin hämmästeli Kalle Rovanperää: "Täysin omaa luokkaansa"
-
21:57
Texasin kouluampuja kirjoitti aikeistaan Facebookiin vain hetki ennen hyökkäystä, oli myös ilmoittanut ampuneensa isoäitiään
-
21:56
Kauppalehti: Teslan osake romahtanut muutamassa viikossa lähes 50 prosenttia – analyytikko pitää tilannetta pelottavana
-
21:47
Leijonatähden temppu käänsi katseita Pohjois-Amerikassa – yksi kysymys nousi ylitse muiden
-
21:36
Somekeskustelua on MM-kisojen aikana mahdotonta vältellä – "Pelaajathan lukee ilman muuta"
-
21:23
Poliisin etsimä Porsche on löytynyt, poliisi kiittää etsinnässä auttaneita
-
21:00
Amerikkalaiset antavat Ukrainalle nyt näitä järeitä tykkejä – M777-haupitsista toivotaan ratkaisevaa asetta Venäjää vastaan
-
20:56
Tapparan seikkailu kääntyi farssiksi – valmentajalta hupaisa tokaisu tulevasta: "Siitä varmasti lähdetään"
-
20:55
Reetta Hurske kukisti Annimari Kortteen Lahdessa EM-rajan alittavalla ajalla – Nooralotta Neziri jätti finaalijuoksun väliin
-
20:16
Turkki: Nato-kiista ei etene, ellei Turkin "turvallisuushuoliin" vastata
-
20:11
Ärsyttäävätkö naapurista kantautuvat hajut? Tästä syystä parvekegrillausta on turha kieltää taloyhtiöissä
-
19:37
Miksi Yhdysvaltoihin ei saada tiukempia aselakeja? Asiantuntija avaa asiaa: "Olennainen koko Yhdysvaltain syntyhistoriassa"
-
19:35
Olli Jokisella erikoinen rooli Jukurien CHL-arvonnassa – sitten katse kääntyi Sami Kapaseen: "Hikoilin"
-
19:33
Red Bull -pomolta painavaa tekstiä F1-sarjan kulukatosta, maalailee jo kauhukuvia loppukauden ylle – "Talleilta jää kisoja väliin"
-
Lataa lisää