Myanmar eli Burma on kaksi kertaa Suomen kokoinen valtio Kaakkois-Aasiassa. Maassa on 55 miljoonaa asukasta. Burmassa matkailija kohtaa hienon vanhan kulttuurin ja maan, jota turistibisnes ole vielä pilannut. Toimittaja Terttu Levonen kiersi maata viime keväänä – ja ihastui.
– Se oli upea aikamatka kultaisten pagodien maan historiaan ja nykyisyyteen. Pitkään eristyksissä elänyt maa on historiallisen nyt käänteen edessä. Burma on kiehtova matkakohde. Ei ihme, että se on Lonely Planetin top-ten listan kakkonen, Terttu Levonen sanoo.
Kiertomatkalla kokee suurkaupungin vilinää Yangonissa ja Mandalayssa, kun taas maaseudun kylissä aika tuntuu pysähtyneen. Elämä kulkee samoja ratoja kuin pari sataa vuotta sitten.
– Burman kiertomatka sopii sellaiselle ihmiselle joka on kiinnostunut kulttuurista ja erityisesti buddhalaisuudesta. Se on läsnä kaikkialla, sillä burmalaisista 89 prosenttia on buddhalaisia.
Maassa maan vaatteissa
Tropiikkiin matkustaessaan Levosella on kevyt kantamus eli pelkkä käsimatkatavara. Paikan päältä hän hankkii olosuhteisiin sopivimmat vaatteet.
– Burmassa se onnistui saapumispäivänä Yangonin Scotts marketilla. Sain kaksi käsin kirjailtua puseroa ja longyi-hametta 20 dollarilla.
Sekä miesten että naisten käyttämä pitkä longyi-puuvillahame on mukavan viileä. Burmalaisten tavoin pukeutuneena sulautuu paremmin ympäristöön ja viestii samalla arvostusta maan kulttuuriin. Jalkaan käyvät parhaiten - paikalliseen tapaan – kätevät varvastossut.
– Temppeleihin mennessä jalkineet jätetään aina oven eteen, joten lenkkitossut tai korkokengät eivät ole kovin käytännöllinen valinta.


