Matkailu Burmaan kasvaa – Tätä mieltä Reilun matkailun yhdistys siitä on
Burman matkailu on lähtenyt viime vuosina nousuun. Suomalaisetkin matkatoimistot vievät sinne turisteja. Miltä tämä kuulostaa, Reilun matkailun yhdistyksen puheenjohtaja Julia Jänis?
– Burmaan matkustamista pidettiin pitkään sopimattomana. Monet maat, esimerkiksi Iso-Britannia, boikotoivat sitä vuosia valtion poliittisen tilanteen takia. Vuoden 2011 keväällä itse oppositiojohtaja Aung San Suu Kyi kuitenkin pyysi boikotin lopettamista, Julia Jänis sanoo.
Oppositiojohtaja uskoi, että jos maahan tulisi matkailijoita, jotka käyttäisivät paikallisten eikä diktatuurin omistamia matkailupalveluja, niin kansa hyötyisi taloudellisesti.
– Kun oppositiojohtajatkin ovat tällaista toivoneet, niin meidän yhdistyksemme mielestä Burmaan matkailua ei pidä missään nimessä rajoittaa, Jänis sanoo.
Vastuu matkanjärjestäjällä
Jänis kehottaa kaikesta huolimatta kiinnittämään huomiota siihen, kenen omistamia palveluja Burmassa käyttää.
– Kannattaa varmistaa, että hotelli kuuluu paikalliselle pienyrittäjälle eikä valtion ylimmän johdon tai diktaattorin lähipiirin omistamaan hotelliketjuun. Internetissä esimerkiksi Tourism Transparency- ja Info-Birmanie-järjestöt kokoavat näistä listoja.
– Mahdollisten retkien takana olevat omistajat tulisi niin ikään selvittää etukäteen.
Jänis myöntää, että asioiden selvittäminen vaatii jonkin verran vaivaa.
– Ei se aivan helppoa ole. Mutta jos matkaan lähtee vaikka suomalaisen matkanjärjestäjän kautta, niin sieltä voi vaatia tietää retkikohteiden omistussuhteista. Vastuu siitä, kenen taskuun matkailijan rahat päätyvät, on matkanjärjestäjällä.
Studio55.fi/Piia Simola
Uusimmat
-
07:34
Veikkausliigan uusi komeetta oli "liian hidas ammattilaiseksi" – uran ensimmäinen pääsarjapesti käynnistyi järkytyksellä Suomessa: "Mielessäni kävi paluulento kotiin"
-
07:21
Moni suomalainen sairastaa tätä salakavalaa tautia tietämättään – diagnosoiduistakin tapauksista merkittävä osa huonossa hoitotasapainossa
-
07:00
Esapekka Lapin raaka kritiikki herättää ihmetystä: "Pakko pitää maltti sen kanssa"
-
06:45
Suositun Hautalehto-dekkarisarjan luoja Christian Rönnbacka on myös rommitislaamon osakas: "Se on pärjännyt aika hyvin"
-
06:45
Ylivieskan koulupuukottaja löi veitsen entisen kaverinsa selkään ja hymyili – väitti päähänpistoksi, vaikka googlasi tappoja ja murhia juuri ennen tekoa
-
06:33
Tämä on onnenpäiväsi, jos olet aina halunnut nähdä automaatuskan – "Piti ottaa kamera esiin, jotta ihmiset uskoisivat"
-
06:30
NHL-luotsi sekosi täysin Aleksander Barkovin ja kumppaneiden edessä – siitä alkoi finaaleihin asti kantanut tarina
-
06:20
Suomessa on jopa tuhansia taloyhtiöitä, joiden kannattaisi varautua alasajoon – "Joissain tilanteissa on niin, että asunnon arvo on nolla"
-
06:01
Kenestä Jukka Jalosen seuraaja Leijoniin? Karri Kivi nostaa esiin yllättävän ehdokkaan – "Kovissa liemissä keitetty"
-
06:01
Puolustusvoimien entinen komentaja: Ukrainalla on edessään vakava näytön paikka
-
05:40
Poliisi tutkii röyhkeää rikossarjaa Espoossa – Senjan ala-asteikäinen poika ryöstettiin bussissa keskellä päivää: "Miten joku kehtaa toimia tuolla tavoin?"
-
ti 30.5.
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seurasi sotaa
-
ti 30.5.
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
ti 30.5.
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
ti 30.5.
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
ti 30.5.
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
ti 30.5.
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä
-
ti 30.5.
Jan Vapaavuori ottaa kantaa venäläisten olympiajatkoon: "Ehdot niin tiukat ettei Venäjä halua itsekään osallistua"
-
ti 30.5.
Z-symbolit vilahtelevat Kosovossa: Venäjä seuraa tyytyväisenä tapahtumia, jotka voivat näyttäytyä EU:n epäonnistumisena
-
ti 30.5.
Humalaisen isän pahoinpitelemät 7- ja 9-vuotiaat pakenivat rappuun ja soittivat hätänumeroon – isän mukaan koko juttu oli huuhaata ja poliisit rasisteja
-
Lataa lisää