Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elokuvasäätiön toimitusjohtaja peruutetuista leikkauksista: Tämä kertoo demokratiasta hyvää

2:03Elokuva-alan leikkaukset peruttu, ministeri Talvitie kertoo MTV:lleElokuva-alan leikkaukset peruttu, ministeri Talvitie kertoo MTV:lle.
Julkaistu 09.10.2025 20:56
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Hallitus on perunut elokuviasäätiöön kohdistetut 7,8 miljoonan euron suuruiset yritystukileikkaukset.

Suomen elokuvasäätiön toimitusjohtaja Lasse Saarinen kertoo olevansa äärimmäisen helpottunut ja iloinen. Saarisen mukaan hallituksen kyky uudelleenarvioida jo tekemiään päätöksiä lähettää terveen viestin.

– Hallitus ymmärsi korjata mielestäni vähän vahingossa tehdyn päätöksen. Tämä kertoo demokratiasta hyvää, että hallitus kykenee miettimään uudelleen asioita, Saarinen iloitsee.

Lue lisää: Ministeri Talvitie MTV:lle: Elokuva-alan leikkaukset peruttu kokonaan

Hallitus päätti syyskuun lopulla käydyssä budjettiriihessä 7,8 miljoonan euron leikkauksista opetus- ja kulttuuriministeriön budjettiin, pääosin Suomen elokuvasäätiön tuotantotukeen.

Budjettiriihessä päätetty elokuva-alan leikkaussumma pieneni jo 5,5 miljoonaan euroon eduskunnalle annetussa budjettiesityksessä.

Saarinen uskoo, että budjettiriihessä ei tajuttu, kuinka suuresta leikkauksesta kokonaiselle kulttuurialalle oli todellisuudessa kyse.

– Olemme viiden viikon ajan yrittäneet parhaamme mukaan kertoa eri medioissa, mitä tämä leikkaus toteutuessaan oikeasti merkitsisi. Alan järjestöt ovat olleet täysin yhtenäisesti ja samalla viestillä mukana, Saarinen kehuu alan toimijoita.

40 vuotta elokuva-alalla työskennellyt Saarinen kiittää myös mediaa, joka on hänen mukaansa ollut ensimmäistä kertaa täysin elokuva-alan puolella uutisoidessaan leikkauksista.

– On ymmärretty niin laajalti tämä potentiaalinen vääryys, joka onneksi nyt peruttiin.

Lue myös: Wille Rydmanilta kova väite elokuvasäätiön ideologiasta – Tuppurainen: Leikkauksilla halutaan rajoittaa taiteen vapautta

Indeksikorotukset tähtäimessä

7,8 miljoonan euron suuruiset yritystukileikkaukset peruttiin. Onko elokuva-ala nyt turvassa?

– No, paremmassa turvassa kuin tänään aamulla, Saarinen naurahtaa. 

– Totuushan on se, että olemme merkittävästi muita Pohjoismaita jäljessä siinä, miten paljon julkista rahaa myönnetään elokuva- ja av-alalle. Meidän monivuotinen toiveemme on ollut, että pääsisimme lähemmäs pohjoismaista tasoa tuissa, hän jatkaa. 

Peruutetut leikkaukset ovat kuitenkin merkittävä erävoitto elokuva-alalle, eikä Saarinen usko, että tällä hallituskaudella ala saisi yhtään lisärahoitusta. 

Pitkällä tähtäimellä Saarinen toivoo kuitenkin elokuvasäätiön valtionavustuksiin indeksikorotusta, kuten on esimerkiksi kansallisilla kulttuurilaitoksilla.

– Jos meillä olisi ollut vastaavia indeksikorotuksia, Elokuvasäätiön tukivarat olisivat ensi vuonna 31 miljoonaa euroa, kun tänä vuonna ne ovat 22 miljoonaa. 

– Päästäisiin edes sille reaalitasolle, missä olimme vuonna 2014, Saarinen summaa.

Katso myös: Tiina Lymi vaati Huomenta Suomessa ministeriä korjaamaan heti "silmittömän virheen" 

11:15Tiina Lymi vaati ministeriä heti korjaamaan "silmittömän virheen" – "Tuhotaan toimiva elokuva-ala"

Korvaavat säästöt vielä epäselvät

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie (kok.) kertoi torstaina MTV Uutisille, että hallitus on hakee säästöjä elokuva-alan sijasta muualta.

Talvitie ei ottanut suoraan kantaa, löytyvätkö korvaavat leikkaukset opetus- ja kulttuuriministeriön budjetista vai muilta hallinnonaloilta. Hallitus etsii lähiviikkoina kohteet, joihin korvaavat leikkaukset kohdistuvat.

Oppositiopuolue SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen huomauttaa, että koulutuksesta ja kulttuurista ei ole enää varaa leikata, kun korvaavia säästöjä etsitään marraskuussa täydentävässä budjettiesityksessä.

– Tämä on tietysti hyvä uutinen elokuva-alalle. Talvitien ilmoituksessa jää kuitenkin epäselväksi, mistä korvaavat säästöt etsitään. Hallitus on kurittanut jo tähän mennessä kulttuurialaa kovalla kädellä ja koulutuksestakin leikataan ensi vuonna laskelmien mukaan myös noin 85 miljoonaa euroa, Hiltunen sanoo tiedotteessa.

Hiltusen mukaan Orpon hallituksen leikkaukset ja veronkiristykset ovat jo tehneet kulttuurille ja sen toimijoille vahinkoa. 

Muun muassa Taiken taide- ja kulttuurialan yhteisöjen avustusten ja taiteen perusopetuksen leikkauksien lisäksi Hiltunen nostaa esiin myös huolen kuntien valtionosuuksien leikkauksista sekä laskevista verotuloista, jotka heikentävät kuntien mahdollisuudet järjestää kulttuuripalveluita.

Lisää aiheesta:

Wille Rydmanilta kova väite elokuvasäätiön ideologiasta – Tuppurainen: Leikkauksilla halutaan rajoittaa taiteen vapauttaTiina Lymi vaati ministeriä heti korjaamaan "silmittömän virheen" – "Tämä ei ole säästö, vaan tuhotaan toimiva ala"Elokuva-alalta leikataan miljoonia suunniteltua vähemmän – ministeri yrittää pienentää summaa lisääAdlercreutz MTV Uutisille: Etsimme korvaavia säästöjä elokuva-alan leikkauksilleMika Kaurismäki: Elokuvatuki palautuu Suomelle kaksinkertaisena – "Siitä huolimatta he haluavat leikata"Ministeri Multala MTV:lle: Museoviraston lisämiljoonat voidaan joutua leikkaamaan muualta
KulttuuriElokuvatPolitiikkaOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • Eilen17:38
    Orpon hallitus

    Ministeri Talvitie MTV:lle: Elokuva-alan leikkaukset peruttu kokonaan

  • ke19:40
    Ukrainan sota

    Aleksi Suomesta tuo sodan jäljet ihmisessä kaikkien nähtäville: "Sotilas traumatisoi keskimäärin viisi ihmistä ympärillään"

  • 5.10.16:45
    Kirja-arviot

    Kaksi kiloa ja 100 vuotta Yleä: Kirjajärkäle avaa aikaa, jolloin yhtenäiskulttuuri kukoisti

  • 2.10.18:15
    Rakentaminen

    Tältä näyttää Säätytalon 49 miljoonan peruskorjaus

  • 1.10.00:01
    Tiede

    Tieteen ja taiteen säätiöiltä saama tuki kasvoi kymmenillä miljoonilla