Tanssii Tähtien Kanssa -ompelimossa seitsenhenkinen tiimi luo asuja ohjelman tähtipareille jatkuvalla syötöllä.
Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman myötä tähtiparit ovat päässeet sunnuntai toisensa perään esittelemään tanssitaitojaan parketille suomalaisten arvioivan katseen alle. Sen lisäksi monien huomio on jälleen syksyn mittaan kiinnittynyt myös toiseen asiaan: tanssijoiden yllä nähtyihin asuihin.
TTK:n harjoitussalin yhteydessä olevassa ompelimossa ompelukoneet surruttavat ahkerasti päivästä toiseen. Ompelimo työllistää seitsemän henkilöä: neljä ompelijaa, yhden harjoittelijan sekä pukusuunnittelijan ja avustavan pukusuunnittelijan.
Pukusuunnittelija Malin Elmvikin mukaan yhden tanssiasun valmistumiseen kuluu keskimäärin pari päivää. TTK:n ompelimosta löytyy valtava arkisto tanssiasuja ohjelman kaikilta tuotantokausilta, joita käytetään hyödyksi edelleen.
– Niitä muokataan aina kun pystytään. Jos on semmoinen kangas, joka sopii hyvin tiettyyn mekkoon, niin käytetään mielellään sitä, jos pystytään. Vakiohelmoja käytetään myös mielellään uudestaan, koska ne ovat siellä on hienoja materiaaleja. Jos ei päällikangasta käytetä, niin vaikka vain alushelmaakin voi käyttää siitä, Elmvik kertoo.
Lue myös: Raakel Lignell nousi takaisin TTK-kisaan finaaliviikolla ja voitti lopulta koko kauden vuonna 2013 – tällaiset vinkit hän antaa Yeboyahille
Koska tanssijoiden harjoitussalit sijaitsevat aivan ompelimon vieressä, piipahtelevat hekin seurailemaan toisinaan ompelijoiden työn edistymistä sekä sovittamaan omia asujaan. Haastattelupäivänä tähtiopettaja Anssi Heikkilälle työstettiin ompelimossa useampia housuja, ja tanssija itse saapui myös vilkaisemaan niiden rakentumista.
Ompelimon kätköistä löytyi myös asu, joka on ollut Heikkilälle itselleen erityisen mieleinen kuluvalla kaudella – ja mikä todennäköisesti on jäänyt myös monen katsojan mieleen.
– Olen täältä muutaman asun lunastanut esiintymisasuksi. En ole ihan varma, mitä tuolla tekisin, mutta ehkä kotiasuksi sen voisi ottaa. Siivousasuksi, Heikkilä vitsaili.
Katso yllä olevalta videolta, mikä on Anssi Heikkilän TTK-kauden suosikkiasu ja millaista työtä ohjelman ompelimossa tehdään.