Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiesitkö? TTK-ompelimo kätkee uumeniinsa lukemattomia uniikkeja asuja – Anssi Heikkilä paljastaa oman suosikkinsa

8:54Näin syntyy TTK-parketin pukuloistoKurkista videolla tarkoin varjeltuun Tanssii Tähtien Kanssa -ompelimoon
Julkaistu 19.11.2023 12:03
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Tanssii Tähtien Kanssa -ompelimossa seitsenhenkinen tiimi luo asuja ohjelman tähtipareille jatkuvalla syötöllä.

Tanssii Tähtien Kanssa  -ohjelman myötä tähtiparit ovat päässeet sunnuntai toisensa perään esittelemään tanssitaitojaan parketille suomalaisten arvioivan katseen alle. Sen lisäksi monien huomio on jälleen syksyn mittaan kiinnittynyt myös toiseen asiaan: tanssijoiden yllä nähtyihin asuihin. 

TTK:n harjoitussalin yhteydessä olevassa ompelimossa ompelukoneet surruttavat ahkerasti päivästä toiseen. Ompelimo työllistää seitsemän henkilöä: neljä ompelijaa, yhden harjoittelijan sekä pukusuunnittelijan ja avustavan pukusuunnittelijan. 

Pukusuunnittelija Malin Elmvikin mukaan yhden tanssiasun valmistumiseen kuluu keskimäärin pari päivää. TTK:n ompelimosta löytyy valtava arkisto tanssiasuja ohjelman kaikilta tuotantokausilta, joita käytetään hyödyksi edelleen. 

– Niitä muokataan aina kun pystytään. Jos on semmoinen kangas, joka sopii hyvin tiettyyn mekkoon, niin käytetään mielellään sitä, jos pystytään. Vakiohelmoja käytetään myös mielellään uudestaan, koska ne ovat siellä on hienoja materiaaleja. Jos ei päällikangasta käytetä, niin vaikka vain alushelmaakin voi käyttää siitä, Elmvik kertoo. 

Lue myös: Raakel Lignell nousi takaisin TTK-kisaan finaaliviikolla ja voitti lopulta koko kauden vuonna 2013 – tällaiset vinkit hän antaa Yeboyahille

Koska tanssijoiden harjoitussalit sijaitsevat aivan ompelimon vieressä, piipahtelevat hekin seurailemaan toisinaan ompelijoiden työn edistymistä sekä sovittamaan omia asujaan. Haastattelupäivänä tähtiopettaja työstettiin ompelimossa useampia housuja, ja tanssija itse saapui myös vilkaisemaan niiden rakentumista. 

Anssi Heikkilälle

Ompelimon kätköistä löytyi myös asu, joka on ollut Heikkilälle itselleen erityisen mieleinen kuluvalla kaudella – ja mikä todennäköisesti on jäänyt myös monen katsojan mieleen. 

– Olen täältä muutaman asun lunastanut esiintymisasuksi. En ole ihan varma, mitä tuolla tekisin, mutta ehkä kotiasuksi sen voisi ottaa. Siivousasuksi, Heikkilä vitsaili. 

Katso yllä olevalta videolta, mikä on Anssi Heikkilän TTK-kauden suosikkiasu ja millaista työtä ohjelman ompelimossa tehdään.

Tanssii Tähtien Kanssa sunnuntaisin klo 19.30 MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla.
Tanssikupla MTV Katsomossa klo 18 maanantaisin ja perjantaisin. 

Lisää aiheesta:

Marko "Mörkö" Anttila tekee yllättävän paljastuksen TTK-asustaan: "Noin 39,5 vuotta siitä, kun oli viimeksi potkupuku päällä"Mert Otsamo paljastaa, kenen kanssa lähtisi uusintakierrokselle TTK:hon – lähipiiristä löytyy Kastanja Rauhalan entinen tanssipariStylisti paljastaa – Käärijän oli alunperin tarkoitus esiintyä UMK:ssa hyvin erilaisessa bolerossa: "Siinä tapahtui iso, radikaali muutos"MTV Uutiset vieraili TTK-harjoitussalilla – Sointu Borg antaa näytteen tulevasta ja Jarkko Niemi paljastaa, minkä yllätyksen kohtasi harjoituksissaMuotiguru Sami Sykkö vierailee Pihlajakadulla – pistää rakastetun Salkkarit-hahmon tyylin uuteen uskoonHe ovat näyttävien Tanssii Tähtien Kanssa -pukujen takana: Tämä on unelmatyömme!
Tanssii Tähtien KanssaAnssi HeikkiläTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Tanssii Tähtien Kanssa
  • Eilen18:02
    Prinssi William

    Prinssi Williamilta yllätysesiintyminen TTK:ssa

  • ke09:31
    Verot

    Jorma Uotinen edelleen tulokuningas, Helena Ahti-Hallbergin tienestit laskivat – näin TTK-tuomarit tienasivat

  • ti20:03
    Huomenta Suomi

    TTK-parketilla näkyi poikkeuksellisen paljon kömmähdyksiä – taustalla selkeä syy: "En yhtään ihmettele"

  • ti14:15
    Minna Kuukka

    Minna Kuukka kertoo mitä tapahtui TTK-treeneissä, jolloin hermot menivät: "Piti mennä merenrantaan hengittelemään"

  • ma19:20
    Jukka Haapalainen

    Jukka Haapalainen vastaa TTK-tuomariston saamaan kritiikkiin: "Olemme tiukempia"