Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiedustelupomo piti kotonaan 119 salaista asiakirjaa – korkeimmalta oikeudelta vaaditaan ehdotonta vankeutta

0:39Ex-tiedustelupäällikkö Georgij Alafuzoffin virkarikossyyte korkeimman oikeuden käsittelyynEx-tiedustelupäällikkö Georgij Alafuzoff saapui oikeudenkäyntiin .
Julkaistu 14.01.2025 11:40
Toimittajan kuva
Miikka Hujanen

miikka.hujanen@mtv.fi

Puolustus myöntää vain perusmuotoisen palvelusrikoksen, sillä Alafuzoffilla oli kotonaan turvallisuusluokiteltuja asiakirjoja.

EU:n ja Puolustusvoimien entisen tiedustelupäällikön rikossyytettä käsitellään tänään korkeimmassa oikeudessa. Korkeimman oikeuden istunnon alku oli julkinen, mutta asian luonteen vuoksi se käsitellään enimmälti suljetuin ovin.

Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jukka Rappe ja Puolustusvoimat ovat valittaneet KKO:hon hovituomiosta, jossa kontra-amiraali evp. Georgij Alafuzoff tuomittiin törkeästä palvelurikoksesta 1,5 vuoden ehdolliseen vankeuteen.

Syyttäjä oli vaatinut hänelle vähintään kahden vuoden ehdotonta vankeutta ja sotilasarvon menettämistä. Maksimirangaistus törkeästä palvelusrikoksesta on neljä vuotta.

Oikeuden mukaan Alafuzoff oli käsitellyt ja säilyttänyt kotonaan virkatehtävissään saamaansa, salassa pidettävää ja turvallisuusluokiteltua sotilastiedusteluun liittyvää materiaalia. Paljastuessaan tiedot olisivat voineet aiheuttaa suurta vahinkoa.

Syyttäjän mukaan Alafuzoff säilytti kotonaan kaikkiaan 119 salassa pidettävää asiakirjaa, joista valtaosa oli kansallisia turvallisuusluokan 2, eli salassapidettäviä, asiakirjoja. Mukana oli myös jonkin verran kansainvälisiä asiakirjoja. Asiakirjat oli tallennettu Alafuzoffin henkilökohtaisille tallennusvälineille, jotka ovat olleet yhteydessä julkiseen verkkoon.

Puolustusvoimien mukaan Pääesikunnan tiedustelupäällikkö on ollut Puolustusvoimien merkittävin yksittäinen tiedustelun parissa työskentelevä virkamies.

Alafuzoff on perustellut asiakirjojen säilyttämistä työskentelyn helpottamisella. Hänen puolustuksensa vaatii, että oikeus kumoaa tuomion ja vapauttaa Alafuzoffin syytteistä. 

Alafuzoff myöntää, että hän on käsitellyt salassapidettäviä asiakirjoja säännösten ja määräysten vastaisesti kotonaan ja syyllistyneensä siten palvelusrikokseen. Kotietsinnässä löytynyt materiaali oli hänen mukaansa joko vanhentunutta tai jo julkiseksi tullutta materiaalia, eikä se sisältänyt maanpuolustuksen suunnitelmia. 

Puolustus huomauttaa myös, että 43 prosenttia materiaalista ei ollut alunperin salassa pidettävää, mutta Puolustusvoimat salasi kaiken jälkikäteen.

Puolustus toteaa, että hovioikeuden mukaan hovioikeus katsoi Alafuzoffin olleen mies, joka vei töitä kotiin, mutta puolustuksen mukaan hän oli enemminkin mies, joka vei kotiasioitaan töihin. Motiivi oli selvitä töistä, jotka eivät tapahdu tyypilliseen kello 8-16 välillä.

Alafuzoffin, 70, korkean sotilasarvon takia asia käsiteltiin ensimmäisenä oikeusasteena hovioikeudessa. Tällaiset asiat KKO ottaa käsittelyyn ilman erillistä valitusluvan hakemista.

Kotietsintä liittyi Helsingin Sanomien tutkintaan

Asia liittyy niin sanottuun Viestikoekeskuksen tapaukseen.

Materiaalit löytyivät Alafuzoffilta maaliskuussa 2018, kun poliisi teki hänen kotiinsa etsinnän Helsingin Sanomien Viestikoekeskus-juttuun liittyneessä rikostutkinnassa. Alun perin Alafuzoffia tutkittiin siksi, että HS:n epäiltiin saaneen salaisia tietoja haltuunsa vuonna 2014, kun lehden toimittaja haastatteli Alafuzoffia tämän aloitettua EU-tehtävässä.

Keskusrikospoliisin tutkinnan mukaan toimittaja sai Alafuzoffilta muistitikun muistiinpanojensa tallentamista varten. Tikku ilmeisesti näytti tyhjältä, mutta siitä on mahdollisesti voitu palauttaa aiemmin poistettuja tiedostoja.

Tammikuussa Helsingin käräjäoikeus tuomitsi kaksi HS:n toimittajaa turvallisuussalaisuuden paljastamisesta joulukuussa 2017 julkaistun jutun vuoksi. Tuomiosta on valitettu.

Lue myös: Salaisia asiakirjoja säilöneelle ex-tiedustelupomolle Alafuzoffille vaaditaan kovempaa rangaistusta - KKO aloittaa käsittelyn

Ex-tiedustelupäällikölle kovaa kritiikkiä uutuuskirjassa: "Ei halunnut Suomen sotilaallisista kyvyistä liian hyviä"

Lisää aiheesta:

Korkein oikeus päättää ex-tiedustelupomon kohtalosta – Puolustusvoimat ja syyttäjä vaativat kovaa tuomiotaEx-tiedustelupäällikkö Alafuzoffin kotoa löytyi salaista sotilastiedusteluaineistoa – syyttäjä vaatii KKO:ssa ehdotonta vankeuttaEx-tiedustelupäällikön rikosjuttu korkeimpaan oikeuteenUlkoministeriö pelästyi ex-tiedustelupäällikön papereiden vaarantaneen kansainväliset suhteetEx-tiedustelupäällikön huippusalainen oikeudenkäynti päättyySuomen ja EU:n entinen tiedustelupomo joutuu syytetyn penkille – epäillään säilyttäneen jopa huippusalaista materiaalia määräysten vastaisesti
PuolustusvoimatHelsingin Sanomien tiedustelukohuTiedustelupalvelutMaanpuolustusKorkein oikeusViestikoekeskusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • Eilen14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • ti16:23
    Liikenneonnettomuudet

    Vakava onnettomuus: Puolustusvoimien pakettiauto ja henkilöauto törmäsivät, useita loukkaantuneita

  • ti09:42
    Aseet

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • ti08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida