Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tero Lehterä suostui Naisleijoniin soitettuaan tyttärelleen – myöntää varovansa: "Olen tuhoon tuomittu"

3:21Tero Lehterä ei ollut naiskiekosta juuri kartalla – hyppäsi silti Naisleijonien peräsimeenTulosruutu: Tero Lehterä ei ollut naiskiekosta juuri kartalla – hyppäsi silti Naisleijonien peräsimeen.
Julkaistu 01.11.2025 06:45
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Naisleijonien päävalmentajaksi yllättäen hypännyt Tero Lehterä myöntää empineensä aluksi eteensä auennutta työtarjousta.

Suomen jääkiekkoliitto tiedotti toukokuussa, että Tero Lehterä korvaa Naisleijonien päävalmentajan paikalta potkut saaneen Juuso Toivolan. Uutinen tuli monille suurena yllätyksenä.

Myös Lehterä itse yllättyi eteensä avautuneesta työtarjouksesta. Lehterä myöntää, että joutui harkitsemaan asiaa muutaman päivän.

– Alkuun kyllä täytyy sanoa, että vastaus oli varmaan vähään sellainen "hmm, njaa", Lehterä myöntää MTV Urheilulle.

Lue myös: Naisleijonat-luotsi Tero Lehterä hämillään Auroraliigan murheenkryynistä – "Absurdi tilanne"

Pohtiessaan sitä, ottaako Lehterä Naisleijonat-pestin vastaan vai ei, turvautui Lehterä tuttuun ja turvalliseen tapaan. Hän nimittäin rustasi paperille valmennuspestin plussia ja miinuksia – ja tarttui puhelimeen.

– Sieltä löytyikin sitten paljon plussia. Mun oli pakko soittaa tyttärelleni, joka on ollut cheerleadingin maajoukkueessa mukana ja vähän selvittää, mitkä voisivat olla mahdolliset sudenkuopat, Lehterä sanoo.

Puhelu tyttären kanssa oli myönteinen. Lehterä sai kuulla, että naiset haluavat usein tietää valmentajiltaan, miksi jotain tiettyä harjoitetta tehdään. Se sopi hänen valmennusfilosofiaansa.

– Se oli huojentava tieto, koska se kuuluu mun perussapluunaani tänä päivänä. Aloitan yleensä selittämällä pelaajille, miksi jotakin tehdään ja sitten vasta miten, Lehterä kertoo.

Lehterälle luonteenomaista on kiero ja kujeileva huumori. Uudessa työympäristössään hän jo oppinut olemaan varpaillaan sen suhteen, mitä suustaan ulos päästää.

– Ei naisten takia, vaan nimenomaan teidän median ja kaikkien muiden. Luoja kun tietäisitte, miten varpaillaan. Kaveri, joka rakastaa Ricky Gervais'ta ja Anthony Jeselnikia, niin mähän olen tuhoon tuomittu, Lehterä nauraa.

Katso lisää Tero Lehterän mietteitä Naisleijonista ja uudesta päävalmentajapestistään pääkuvan Tulosruutu-jutusta.

Lisää aiheesta:

Tero Lehterä yrittää oppia maajoukkueen päävalmentajan tavoille: "Saatan kutsua naisia jätkiksi"Kiekkolegenda Riikka Sallinen kertoo kantansa Pasi Mustosesta – nostaa esiin käänteentekevän hetken Naisleijonissa: "Koko porukka osti sen"Kirjaväite: Pasi Mustosen kyseenalaiset puhelut paljastivat Noora Rädyn kohtalon – "Tiedäthän Pasi, että tuo ei ole totta"Kommentti: Pasi Mustonen, tämä peli ei veteleTämä kertoo paljon – Naisleijonien pelaajilta huomiota herättävää reagointia Pasi Mustos -kohuunJori Lehterä astui ensi kertaa median eteen kohun jälkeen – ”Ei mulla ollut kiinnostusta puhua yksityiselämästä”
NaisleijonatTero LehteräJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Naisleijonat
  • 6.10.22:27
    Jääkiekko

    Michelle Karviselle jättisiirto

  • 3.10.19:27
    MM-jääkiekko

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 28.8.19:03
    Jääkiekko

    Voitokas debyytti: Tero Lehterä löysi heti hurjan tehoketjun Naisleijonille

  • 15.8.19:50
    Jääkiekko

    Tero Lehterä oikoo uutisointia: "Minä en ihan oikeasti ole"

  • 15.8.17:00
    MM-jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu