Daniel Ricciardon siirto Red Bullilta Renault'lle kyseenalaistettiin jo silloin, kun asiasta uutisoitiin kaksi vuotta sitten. Nyt Ricciardo on siirtymässä kauden päätteeksi McLarenille, ja Renault-siirto on osoittautunut juuri sellaiseksi virheeksi, mitä ennakkoon uumoiltiin.
LUE MYÖS: Uusi F1-kisaehdokas vahvistaa neuvottelut! Suomalaisillekin tuttu lomaparatiisi valmistautuu GP:n järjestämiseen tänä vuonna
LUE MYÖS: Mitä Mercedes-kulisseissa oikein tapahtuu? F1-toimittaja laukoo tiukkaa tekstiä Toto Wolffin touhuista: "Hän pelaa kovan luokan pokeria"
Hollantilaisen Ziggo Sportin toimittaja Jack Plooij seurasi Ricciardon työskentelyä varsin läheltä vuosina 2016–2018, kun tämä ajoi Plooij'n maanmiehen Max Verstappenin tallikaverina Red Bullilla.
Ricciardoa, 30, pidetään yhtenä F1-sarjan parhaista kuljettajista, mutta vaikka hän saa McLarenille siirtyessään taakseen myös Mercedeksen moottorit, Plooij ei usko hetkeäkään, että australialaisesta olisi nousemaan lähivuosina mustaksi hevoseksi mestaruustaisteluita silmällä pitäen.


