POP Vakuutuksen mukaan ulkomaisesta halpaverkkokaupasta hankittu elektroniikkalahja voi osoittautua jopa hengenvaaralliseksi.
"Temuttaminen" eli tuotteiden ostaminen halpakauppa Temusta jakaa mielipiteet. POP Vakuutuksen mukaan temutetut joululahjat saattavat olla vaarallisia.
Yhtiön tiedotteen mukaan erityisesti elektroniikkalaitteet voivat aiheuttaa jopa vaaratilanteita.
Kaupan liiton aiemmin tekemät koestot Temun markkinapaikalta eivät täyttäneet eurooppalaisia vaatimuksia.
Lue myös: Toimittaja tilasi Temusta lasten kantorepun – järkyttävä lopputulos
Eivät välttämättä täytä sähkö- ja paloturvallisuusvaatimuksia
Halpaverkkokaupoista tilattu elektroniikka ei aina vastaa EU:ssa asetettuja turvallisuus- ja laatustandardeja. Jos CE-merkintää ei ole, tuote ei välttämättä täytä sähkö- ja paloturvallisuudelle asetettuja vaatimuksia.
– Puutteet laadunvalvonnassa voivat johtaa siihen, että laitteissa käytetään heikkolaatuisia komponentteja, jotka voivat rikkoutua, laitteet ylikuumentua ja aiheuttaa vakavia vaaratilanteita, POP Vakuutuksen tutkintapäällikkö kertoo tiedotteessa.
