Tekoälyn pelätään vievän monia työpaikkoja, mutta Tampereella asia on päinvastoin.
Suurin osa Suomesta kärsii tänäkin vuonna kohtaanto-ongelmasta eli siitä, etteivät kymmenet tuhannet työnhakijat ja avoimet työpaikat kohtaa.
Ongelmat työllisyyden parantamisessa haittaavat kauan kaivattua talouskasvua.
Yksi ratkaisu ongelmaan voi olla tekoäly, joka pystyy tehokkaasti käymään läpi kymmenien tuhansien työnhakijoiden osaamista tuhansiin avoimiin työpaikkoihin.
Tampere on muutamien vuosien aikana kokeillut tekoälyn käyttöä ja toistaiseksi kokemukset ovat lupaavia.
– Pyrimme saamaan selville, miten työnhakijoiden osaaminen vastaa niihin työvoimatarpeisiin, joita alueella on. Tekoäly yhdistelee avointen työpaikkojen tietoja, työnhakijoiden anonyymiä tietoa ja koulutustarjontaa. Siinä on sen verran volyymiä tietomäärässä, ettei ihmismieli siihen riitä, kertoo Tampereen työllisyys- ja kasvujohtaja Regina Saari.
Tekoälyn vahvuus on siinä, että se pystyy käsittelemään kymmenien tuhansien työpaikkojen ja työnhakijoiden tietoja lyhyessä ajassa ja katsomaan, vastaako hakijan osaaminen työn vaatimuksia.
Tekoälyratkaisuja kehittävä porilainen Headai-yritys korostaa, että samalla pystytään selvittämään koulutustarpeita.
