Tottenhamin voittaessa edellisen kerran jotain Suomen maajoukkueen entinen keskikenttäpelaaja Teemu Tainio oli osana joukkuetta. Vuosi oli 2008 ja kilpailu Englannin liigacup.
Mestarien liigan finaali
Tottenham-Liverpool lauantaina 1.6.
Jalkapallostudio klo 21.00 (C More Sport 1) ja klo 21.20 (MTV3)
Finaali klo 21.55 C More Sport 1 ja MTV3Ottelu näkyy myös cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Tainio toivoo loppuottelujen olevan Spursin tulevaisuudessa arkipäivää, mutta kallistuu silti lähestymään lauantain loppuottelua vuosisadan mahdollisuutena. Eroa Euroopan suurimpiin seuroihin löytyy vielä.
– Viime siirtoikkunassa ei hankittu ketään, kun kaikki rahat menivät uuteen stadioniin. Nyt kun stadion on kunnossa, kaksi tai kolme täsmähankintaa tarvitsisi tehdä erityisesti laitapakkien osastolle, Tainio sanoo MTV Urheilulle.
Tainio ei näe kahden viikon tauon peleistä palvelleen erityisesti kumpaakaan joukkuetta, mutta tietyille yksilöille se on ollut tarpeen. Erityisesti nilkkavammasta toipuvalle Harry Kanelle.
– Jos Kane on pelikunnossa, en usko Pochettinon jättävän häntä penkille tuntuman puutteesta huolimatta. Hän on isojen pelien mies. Toivon, että Harry hoitaa pelin meille, Tainio tunnustaa väriä.

