Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Teemu Sunisen tilanteessa yllätyskäänne – managerilta lupaavia tietoja Hyundain suunnitelmista

6:16MM-rallissa käynnissä tuolileikki – minne tähtikuskit suuntaavat? Asiantuntijat analysoivatMM-rallissa käynnissä tuolileikki – minne tähtikuskit suuntaavat? Avainasemassa markkinoilla on virolaiskuski Ott Tänak.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 15.09.2023 06:35
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Jalkansa oven rakoon Hyundain WRC-tiimissä saanut Teemu Suninen on saamassa tulevalle kaudelle toivottuja uutisia. Valmistaja pohtii parhaillaan neljännen Rally1-auton ajattamista jokaisessa kisassa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Hyundai nosti Sunisen Rally1-vastuuseen kesken kuluvan kauden Viron ja Suomen MM-ralleista alkaen. Hyvin suoritusten jatkoksi suomalaiskuski kiinnitettiin myös Chilen osakilpailuun sekä Tshekissä, Saksassa ja Itävallassa ajettavaan Keski-Euroopan MM-ralliin.

Sunisen Rally1-sopimus jatkuu ensi kauden loppuun asti, mutta käynnissä oleva kuskiruletti saattaa tuoda vaikutuksensa myös Sunisen rooliin. Mikäli Ott Tänak palaa Hyundaille, on suomalaiskolmikolla Suninen–Esapekka Lappi–Emil Lindholm entistä vähemmän tilaa, kun Thierry Neuville pysyy varmasti vielä ensi vuoden kuvioissa.

LUE MYÖS: Lisää luottoa – rallikuski Teemu Sunisella taas syytä hymyyn

Manageri Timo Jouhki aloittaa ennen kauden loppua neuvottelut ensi vuoden ohjelmasta.

– Nyt näyttäisi siltä, että Teemu ajaa neljä kisaa tänä vuonna ja ensi vuodesta neuvotellaan erikseen ennen (tämän) vuoden loppua. Se on jotain viiden ja neljäntoista välillä riippuen siitä, millainen kuljettajapaletti Hyundailla on, Jouhki kertoo MTV Urheilulle.

Sunisen kisamäärää saattaa nostaa Hyundain käynnissä oleva pohdinta Rally1-autojen määrän nostamisesta neljään jokaisessa kisassa.

– Heillähän on tarkoitus ajattaa neljää autoa, mikä tarkoittaa sitä, että heillä on yksi niin sanotussa junioriohjelmassa oleva kuljettaja siinä neljännessä autossa.

Hyundain junioriohjelmaan kuuluvat tällä hetkellä suomalaiskuskit Suninen ja Lindholm.

– Sehän olisi Teemun kannalta ideaalitilanne, jolloin varmistuisi, että hän ainakin ajaa – sanotaan optimitilanteessa puolet kisoista ensi vuonna, Jouhki taustoittaa.

– Ei se nyt ihan varmaa ole, mutta todennäköisesti, vaikka ajattaisivat kolmea autoa, niin minulla on sellainen käsitys, että Teemu kuitenkin ajaa siellä jotain kisoja, manageri lisää.

1.04074592Teemu Suninen saattaa saada vähintään puolet ensi kauden kisoista Hyundain Rally1-autolla.Vesa Pöppönen / AOP

Sunisen Rally1-sopimuksessa on myös maininta, että suomalaiskuski ajaa joitain kisoja myös Rally2-autolla. Toistaiseksi ensi vuoden kalustosta ei ole sovittu.

Latvala: Neljäs auto mahdollinen kilometrejä karsimalla

Neljännen Rally1-auton ottaminen vakiokäyttöön mietityttää myös Toyotan leirissä. Tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kertoo, että useamman auton ajattaminen ei välttämättä nostaisi samalla kuluja neljänneksellä.

LUE MYÖS: Manageri paljasti Kalle Rovanperän unelmasopimuksen – suomalaistähti saamassa ennätysrahat

Autot ja varaosat tuovat huomattavan lisäyksen tallin kuluihin, mutta sitä voisiin järjestäjän puolelta kompensoida ohjelmaa keventämällä.

– Nyt on ajettu 300–350 erikoiskoekilometriä (kisaa kohti). Jos se vaihdettaisiin 250–300:aan, se jo säästää. Jos säästetään siltä puolelta, että kilsoja vähennetään, niin niillä säästöillä periaatteessa neljäs auto ei tekisi enää niin paljon, Latvala laskeskelee.

– Koska osissa se, mikä maksaa, on moottorikilometrit ja muutenkin ne osat, mitä on laskettu niille autoille. Niissä tulee suurin kulu. Logistiikka on jo siellä. Se ei muutu.

Lisää aiheesta:

Teemu Suninen jäi ilman ajopaikkaa – manageri ärähti Hyundain päätöksestä: "Siellä ei tiedetä, mitä tehdään"MM-rallitulokas paljasti ensi kaudesta mielenkiintoisen yksityiskohdan – Jari-Matti Latvalan laskutoimitus kääntää katseet HyundaihinKatseet Kalle Rovanperässä – kolme nimeä kuumensi MM-rallin kuskimarkkinat: "Heidän päätöksiään pitää ensin odotella"Hyundai julkisti kuljettajauutisia, mutta mitä tekee Teemu Suninen? Suomalaiskuski kertoo tilanteestaanSuomalainen rallitähti yhdistetty Toyotan WRC-talliin – "Se kuulostaisi erittäin hyvältä"Jari-Matti Latvalalta herkullinen kommentti Esapekka Lapista – kuka hyppää Toyotalle ensi vuodeksi?
MM-ralliTeemu SuninenHyundaiRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • Eilen13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • Eilen10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • Eilen06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta