Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Katseet Kalle Rovanperässä – kolme nimeä kuumensi MM-rallin kuskimarkkinat: "Heidän päätöksiään pitää ensin odotella"

1:07Rallistudio otti kantaa Kalle Rovanperän sopimushuhuihin - "Voi olla taktista peliä"Video: Rallistudio otti kantaa Kalle Rovanperän sopimushuhuihin – "Voi olla taktista peliä."2023 Qian Jun/MB Media
Julkaistu 10.08.2023 14:04

TONI HEINONEN – MTV URHEILU

Rallin MM-sarjan kuljettajamarkkinoilla saattaa liikkua isoja kaloja loppuvuoden aikana.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Rallin MM-kauden 2023 mestaruustaisto käy yhä kuumana, mutta samaan aikaan myös huhut kuljettajien ympärillä ottavat yhä enemmän kierroksia. Ja se on täysin luonnollista, sillä WRC-tiimien kuljettajista vain Hyundain Thierry Neuvillella on ensi vuodesta sopimus, josta on kerrottu julkisesti.

Markkinoiden isoin vonkale on hallitseva maailmanmestari Kalle Rovanperä, jonka odotetaan jatkavan Toyotalla. Suomalaistähden taustajoukot ovat käyneet keskusteluja myös Hyundain kanssa.

LUE MYÖS: Toyota-pomolta yhden sanan vastaus Kalle Rovanperän jatkosta

Viime viikonloppuna ajetun Suomen MM-rallin yhteydessä huhuiltiin, että Toyotalla puolikkaan kauden sopimuksella kilpaileva Sebastien Ogier voisi vaihtaa Hyundain leiriin. Hyundai saattaa ajattaa ensi vuonna neljää autoa MM-sarjassa, joten tallissa olisi tilaa uudelle tai uusille kuljettajille.

Ja mitä tekee M-Sport Fordille täksi kaudeksi vaihtanut Ott Tänak? Virolaistähti on yksi sarjan parhaista kuljettajista, mutta ainakin tällä hetkellä näyttää siltä, ettei brittitiimi pysty tarjoamaan hänelle kilpailukykyistä kalustoa Toyota- ja Hyundai-kuskeja vastaan.

LUE MYÖS: Paljastus: Ott Tänakin toiminta Suomen MM-rallissa pahoitti monien mielen – jopa tallipäällikkö sai kylmän kohtelun

Edellä mainittu kolmikko saattaa vaikuttaa Teemu Sunisen tulevaisuuteen. Suninen on ajanut nyt kaksi MM-rallia Hyundain Rally1-autolla, ja manageri Timo Jouhki on jutellut median suuntaan, että Suniselle on ensi vuonna luvassa vähintäänkin puolikas kausi Rally1-kalustolla – ja parhaassa tapauksessa koko kausi.

– Olisihan se hieno homma, ei siitä pääse mihinkään. Kuljettajamarkkinat ovat nyt aika kuumina. Mielenkiinnolla odotan, mitä siellä tapahtuu, Suninen sanoo.

– Varmaan Ogier, Kalle ja Tänak ovat ne nimet, jotka liikuttelevat palasia. Heidän päätöksiään pitää varmasti ensin odotella, että tietää, minkälaista pakettia meille olisi tarjolla, suomalaiskuski lisää.

Juttu jatkuu kuvan alla. 

GettyImages-1562832882Maailmanmestarit Kalle Rovanperä ja Ott Tänak ovat kuskimarkkinoiden kuumia nimiä.2023 Qian Jun/MB Media

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän asema muuttui dramaattisesti – suomalaistähdestä isoja sanoja: "Me kaikki tiedämme"

Suninen vaihtoi Hyundain haalareihin kauden 2021 lopussa. Viime vuoden hän ajoi MM-sarjan WRC2-luokassa, mutta nyt hänelle on avautunut uusi tilaisuus pääluokassa.

Suninen teki Viron ja Suomen osakilpailuissa juuri sitä työtä, mitä talli oli häneltä pyytänyt. Virossa hän oli viides ja Suomessa neljäs.

– Toistaiseksi on kuulostanut siltä, että talli on ollut tyytyväinen. Jos vielä miettii lähtökohtia, eli mihin hyppäsimme aivan nollakokemuksella, kun muut ovat ajaneet näillä autoilla puolitoista vuotta. Pystyin ajamaan kilpaa ja kilpailukykyisiä aikoja edes joskus. Se on hyvä merkki, Suninen arvioi esityksiään.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala esittää arvion, mitä Ott Tänakin loikasta seuraaAsiantuntija hätkähti MM-rallin hullun päivän satoa: "Ei ole ansainnut sitä paikkaa – mitä he näkevät hänessä?"Teemu Suniselta lupaavaa puhetta tulevaisuudestaan rallin MM-sarjassa – "Ottin lähtö muutti tilannetta huomattavasti"Teemu Sunisen asema MM-rallissa muuttui dramaattisesti – pelastus voi löytyä yllättävästä osoitteesta: "Harkitsisin hyvin vahvasti"Ott Tänakin lähtö mullisti Teemu Sunisen tilanteen – suomalaiskuskilta piikkiä Lapille ja Ogierille: "Minulla ei myöskään ole lapsia"Suomalainen rallitähti yhdistetty Toyotan WRC-talliin – "Se kuulostaisi erittäin hyvältä"
MM-ralliRalliKalle RovanperäOtt TänakSebastien OgierTeemu SuninenToyotaM-SportHyundaiMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta