Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Hyundai julkisti kuljettajauutisia, mutta mitä tekee Teemu Suninen? Suomalaiskuski kertoo tilanteestaan

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 08.03.2022 13:30

TONI HEINONEN

Rallin MM-sarjassa kilpaileva Hyundai julkisti maanantaina neljä kuljettajaa junioriohjelmaansa, mutta Teemu Sunisen nimeä ei löytynyt listalta.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kilpailee Toyotan pääjohtajaa vastaan isosta palkinnosta – yksi ehto mietityttää: "Se on minun kannaltani huono puoli"

Suninen lopetti kesken viime vuoden pitkäaikaisen yhteistyönsä M-Sport Fordin kanssa, ja kauden lopulla hän hyppäsi Hyundain ajohaalareihin. Sunisen sopimusta Hyundain kanssa täksi kaudeksi ei ole toistaiseksi julkistettu.

Maanantain tiedotteesta heräsi kysymys, onko Suniselle yhä luvassa ajohommia Hyundailta. Suninen ei ole vielä avannut kilpailukauttaan.

Pitääkö tästä kaikesta olla huolissaan, Teemu Suninen?

– Kai mä rupean olemaan jo sen verran vanha, ettei mua voi laittaa junnutiimiin. Ikää rupeaa olemaan jo lähemmäs 30 vuotta, Suninen, 28, veistelee MTV Urheilulle.

Sunisen suunnitelmissa on edelleen ajaa Hyundailla täysi kausi eli seitsemän osakilpailua rallin MM-sarjan WRC2-luokassa.

– Ohjelma MM-sarjaan on viritteillä. Maailmantilanne ei toki ole helpottumaan päin, mutta olemme valmistautumassa MM-sarjaan.

Mahdollista on, että Suninen nähdään Hyundain i20 N Rally2 -auton ratissa jo seuraavassa osakilpailussa Kroatiassa huhtikuun loppupuolella.

– Meillä on hyvät asvalttitestit ajettuna, ja siinä mielessä Kroatiaan on valmius. Päätäntävalta on enemmän tiimin puolella, onko se (avauskisa) sitten Kroatia vai Portugali. Jompikumpi, mutta eiköhän tässä aika pian päästä kausi aloittamaan.

Hyundain Rally2-luokituksen kilpuri ei ole aiemmin ollut aivan yhtä kilpailukykyinen kuin luokkaa pitkään hallinneen Skodan Fabia Rally2. Hyundailla testivastuuta saaneen Sunisen mukaan i20 N Rally2 -autossa on tapahtunut merkittävää kehitystä.

– Saimme aika nopeasti autoa eteenpäin kehitystesteissä. Ehkä isoin juttu on ollut se, että olemme saaneet suuntaviivoja, mihin suuntaan autoa pitää viedä. Se ei onnistunut vain helpoilla säätömuutoksilla, vaan tarvitsemme myös uusia kehitysosia.

– Osa niistä menee ilman jokeriluokituksia, ja osaan mietitään, mitä jokereita halutaan käyttää. Suunta on joka tapauksessa parempi.

Irlantilainen Josh McErlean, luxemburgilainen Gregoire Munster, ranskalainen Nicolas Ciamin ja paraguaylainen Fabrizio Zaldivar ovat mukana Hyundain juriotiimissä.

Lisää aiheesta:

Teemu Suninen jäi ilman ajopaikkaa – manageri ärähti Hyundain päätöksestä: "Siellä ei tiedetä, mitä tehdään"Katseet Kalle Rovanperässä – kolme nimeä kuumensi MM-rallin kuskimarkkinat: "Heidän päätöksiään pitää ensin odotella"Teemu Sunisella unelmapaikka toiseen läpimurtoon – "Jos tuloksia ei tule, homma ei pitkään jatku"Teemu Suninen mykistyi eteensä avautuneesta unelmatilaisuudesta – "En olisi uskonut"Viritteleekö WRC-tallin jättänyt Teemu Suninen todellista jättipaukkua? "Ei ole vielä julkistuskelpoista"Esapekka Lapilla uusi suunnitelma viritteillä
MM-ralliTeemu SuninenHyundaiUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 16:11
    Martins Sesks

    Rallipäivä päättyi täyteen tivoliin: Kalle Rovanperä nousi – valtava määrä kuskeja ongelmissa

  • 15:23
    Sami Pajari

    Sami Pajari: Jättipettymys MM-rallissa

  • 10:40
    Toyota

    Jäätävää draamaa! Kammottava takaisku MM-rallin kärkimiehelle

  • 09:34
    Sami Pajari

    Sami Pajarilla haasteita – harmittava pudotus Saudi-Arabian MM-rallissa

  • 08:00
    Moottoriurheilu

    MTV Katsomo näyttää Kalle Rovanperän formulakisat: "Upeita uutisia moottoriurheilufaneillemme"